Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Radiátor
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com / Zoom Zoom (licencia Creative Commons)
12. decembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Vo Veľkom Mederi chcú využiť geotermálnu energiu

O alternatívnom spôsobe vykurovania sa v meste hovorí už niekoľko rokov. Geotermálna energia vo Veľkom Mederi sa doteraz využívala iba na miestom termálnom kúpalisku. Projekt, ktorý už získal stavebné povolenie, by mohol znížiť náklady na teplo pre tých obyvateľov, ktorí sú pripojení do CZT. Spoločnosť Slovgeoterm si od nového vedenia mesta sľubuje konštruktívnejší prístup. Podľa generálneho riaditeľa Ota Halása by sa s prvými stavebnými prácami mohlo začať už v priebehu budúceho roka.

V súčasnosti sú splnené všetky legislatívne podmienky na realizáciu  ťažobného vrtu. Predpokladaná teplota na ústí vrtu je približne 85 stupňov Celsia (°C), pričom výdatnosť zdroja sa odhaduje na 10 litrov za sekundu.

Vo Veľkom Mederi dnes existujú 2 sústavy centrálneho vykurovania. V prípade realizácie projektu sa budú musieť kompletne zrekonštruovať a vzájomne prepojiť, potrebné bude tiež vybudovať výmenníkovú stanicu. 

Náklady celého projektu sa odhadujú na zhruba 3,5 miliónov eur. Relatívne vysokú vstupnú investíciu má v budúcnosti vykompenzovať nižšia a stabilná cena tepla pre spotrebiteľov. Tepelné hospodárstvo, ktoré je vo vlastníctve mesta, sa môže tiež uchádzať o spolufinancovanie s Bruselom. Existuje možnosť čerpania prostriedkov EÚ z Operačného programu Kvalita životného prostredia.

Časový horizont realizácie projektu od začiatku výstavby až po jeho sprevádzkovanie odhaduje firma Slovgeoterm na približne 24 mesiacov.

Geotermia a centrálne kúrenie na Slovensku

Na Slovensku sú dnes tri sústavy CZT na báze geotermálnej energie. Najstaršia z nich sa nachádza v meste Galanta, ktorá sa spustila sa do prevádzky v roku 1996. Ďalšie dva takéto systémy nájdeme v mestách Šaľa a Sereď. Geotermálna energia v nich funguje ako základný zdroj tepla, ako doplnkové zdroje sa využívajú kotly na zemný plyn.

Využívaním geotermálnej energie pri výrobe tepla sa ušetrí na nákupe zemného plynu. Úspory sú teda vo variabilnej zložke ceny. Prekážkou ďalšieho rozvoja sú vysoké investičné náklady, ktoré sa prejavia vo forme odpisov vo fixnej zložke ceny tepla. „Filozofia našich projektov je taká, že zhruba desať rokov je cena stabilná. Po splatení investície môže cena tepla výrazne klesať, dokonca až o 30 % ako v prípade mesta Galanta,“ vysvetlil Halás.

Potenciál geotermálnej energie na Slovensku je obrovský. Podľa Radovana Černáka zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra je na našom území k dispozícii 6.234 MW tepelnej energie, ale reálne sa využíva len 345 MW. „Zo 141 geotermálnych vrtov sa v súčasnosti využíva 46. Z toho veľká väčšina z nich sa nachádza v centrálnej depresii Podunajskej panvy,“ podčiarkol vedecký pracovník Oddelenie hydrogeológie a geotermálnej energie. 

Geotermálne vrty na Slovensku sa dominantne využívajú na rekreačné účely, v oveľa menšej miere tiež na vykurovanie a pre potreby poľnohospodárstva.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.