Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
electricity grid
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ james_jhs (licencia Creative Commons)
30. novembra 2010 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Vo Svite spustili novú kogeneračnú jednotku

Na východe Slovenska sa sprevádzkovalo energetické centrum, ktoré tvorí päť kogeneračných jednotiek. Zariadenia na spoločnú výrobu tepla a elektriny dosahujú elektrický výkon 10 MW.

Investor pochádza z Českej republiky. Na okraj uviedol, že v Česku sa pripájanie lokálnych zdrojov pre výrobu elektrickej energie do siete výrazne obmedzilo. „V Českej republike sa rozvoj kogenerácie v tomto roku bohužiaľ zabrzdil a to v súvislosti s prudkým rozvojom fotovoltaiky,“ vyhlásil Vlado Murár, zástupca investorskej firmy.

Výhodou kogeneračných jednotiek je vysoká efektivita využitia energie v palive. Ako uviedol Murár, môže dosiahnuť mieru efektívnosti až 90 %, pokiaľ sa využíva i teplo. Výroba elektriny v kogeneračných jednotkách sa podľa neho dá regulovať podľa potrieb elektrickej siete.

Zvyšovanie podielu kogenerácie je tiež súčasťou energetickej politiky Európskej únie.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.