Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
27. mája 2010 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Vo Švédsku spustili elektromobilovú kampaň

Mesto Štokholm a štátna energetická spoločnosť Vattenfall získali 62 mil. švédskych korún na nákup flotily elektrických automobilov. Nákup vozidiel prebehne v dvoch fázach. V prvej je naplánovaný nákup 50 vozidiel, zatiaľ čo druhá fáza počíta s číslom 6000 áut, informuje EcoSeed. Elektromobily budú dostupné pre verejných aj súkromných záujemcov najmä v mestách Štokholm, Göteborg a Malmö.

„Dnes tu vidíme súperenie krajín o to, kto sa stane preferovaným trhom pre výrobcov elektrických automobilov a tento grant výrazne prispeje k umiestneniu Švédska na  mapu,” uviedol pre EcoSeed Goran Lundgren zástupca spoločnosti Vattenfall. „Energeticky efektívne a tiché elektrické autá s nízkymi emisnými hodnotami sú nevyhnutné pre štokholmskú dopravu,” doplnil ho Ulla Hamilton, švédsky komisár pre životné prostredie a dopravu.

Na nákup jedného elektromobilu prispeje projekt 25% z celkovej sumy vozidla, pričom maximálna výška grantu je 100.000 švédskych korún. Počas druhej vlny predaja už zákazníci môžu získať kompenzáciu o výške 50. 000 švédskych korún. To by malo podľa odhadov postačiť na nákup aspoň 1.000 vozidiel. Prvé zakúpené autá by sa na trhu mali objaviť v roku 2011 až 2012. Podľa predbežnej štúdie viac než 100 spoločností a organizácií prejavilo záujem o kúpu 14.000 elektromobilov len v okolí Štokholmu, uzatvára EcoSeed.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.