Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
22. marca 2010 Jadrová energia od Energia.skSITA

Vo Švédsku po 30 rokoch ožíva jadrová energetika

Súčasná švédska vláda dala po 30 rokoch zelenú jadrovej energii. Ministerstvo životného prostredia predstavilo (22. marca) návrh zákona pre podporu výstavby nových nukleárnych reaktorov. Argument, ktorým vláda zákon obhajuje je, že  legislatíva nepovolí rozširovanie jadrovej energie ale zachová podiel jadra na rovnakej úrovni, modernizuje technológiu a zvýši zodpovednosť vlastníkov, čím obmedzí riziko nehôd.

Posledné roky sa totiž ukázalo, že opravy a údržba starých reaktorov boli oveľa nákladnejšie ako sa predpokladalo. Výpadky dodávok spojené s problémami v reaktoroch spôsobili, že ceny elektriny sa počas poslednej zimy vyšplhali na rekordnú úroveň.

„Chceme, aby bolo jasné, že jadrový priemysel musí prevziať plnú zodpovednosť a všetky náklady v prípade najhoršieho; ak by došlo k reálnej nehode,“ povedal pre Reuters Andreas Carlgren, švédsky minister životného prostredia. Ak zákon prejde aj parlamentom, jadrový priemysel bude môcť vybudovať nové reaktory jedine ako náhrady za už existujúce. „Takže nebudeme mať viac reaktorov ako súčasných 10. V priebehu 10 rokov by sme mohli investovať do jedného alebo dvoch z nich,“ dodal Carlagren.

Aj napriek tomu, že v súčasnosti podľa prieskumov väčšina Švédov podporuje jadrovú energetiku, prijatie zákona v parlamente nebude až tak jednoduché. Na zablokovanie návrhu sú potrebné štyri hlasy, pričom už dvaja poslanci povedali svoje „nie“. „Pre mňa je to otázka zodpovednosti – otázka bezpečnosti,“ vyhlásila Eva Selin Lindgren, jedna z rebelujúcich koaličných poslancov. Lindgren poukazovala predovšetkým na riziko inštalácie jadrových zariadení a skladovanie jadrového materiálu.

Podľa marcového prieskumu verejnej mienky sa jadrová energia umiestnila na prvej priečke v preferenciách Švédov. Jadro je podľa nich nielen šetrný voči životnému prostrediu, ale aj vytvára mnoho pracovných príležitostí. Za jadro sa vyslovilo 26% respondentov, veterná energia získala 21% a vodná 18%.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.