Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
8. decembra 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Vo Francúzsku uviedli do prevádzky najväčšiu solárnu elektráreň v Európe

Solárnu elektráreň uviedli do prevádzky minulý týždeň a je to najväčšie zariadenie tohto druhu v Európe.

„Cena je rovnaká ako za veternú energiu, ale zároveň je to menej, než aké sú náklady na novú jadrovú elektráreň,“ povedal generálny riaditeľ Neoenu Xavier Barbaro.

Náklady na solárku v Bordeaux dosiahli 360 miliónov eur. Nový komplex sa vyznačuje viacerými špecifikami. Kolektory nesmerujú na juh. Zrkadlá sú orientované na os východ-západ. To umožní, aby bola produkcia zariadenia trikrát až štyrikrát vyššia než u rovnakých zariadení s podobnou plochou, ale nasmerovaním zrkadiel na juh. Vďaka svojej orientácii vyrobí viac energie skoro ráno a v podvečer, vtedy je spotreba elektriny v krajine najvyššia.

Inštalovaný výkon 300 MW solárky Neoenu predstavuje necelých 30 % silného jadrového bloku. Koeficient ročného využitia solárneho panelu, teda množstva času, počas ktorého vyrába elektrinu, sa pohybuje od 10 do 25 %. Jadrový blok dosahuje využiteľnosť až 90 %.

Solárne panely pochádzajú z Číny, kolektory však tvoria len zlomok nákladov na solárny megapark. Najviac stoja inžinierske služby, kabeláž a elektrické vybavenie.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.