Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
3. októbra 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Vo Francúzsku odstavili jadrovku kvôli problémom s kanálom

Francúzsky Úrad pre jadrovú bezpečnosť (ASN) potvrdil, že časť hrádze kanálu Donzère-Mondragon, ktorý susedí s jadrovou elektrárňou Tricastin na juhu Francúzska nemá dostatočnú seizmickú odolnosť. Geotechnické testy bezpečnosti ukázali, že by hrádza neodolala hypotetickému silnejšiemu zemetraseniu.

„Výsledné zaplavenie by mohlo viesť k nehode roztavenia jadrového paliva v štyroch reaktoroch JE Tricastin a znemožnilo by implementáciu vnútorných aj vonkajších zdrojov núdzového riadenia,“ uviedol jadrový úrad.

Kým nedôjde k vystuženiu chybnej časti hrádze, ASN nariadil dočasnú odstávku reaktorov. Aktuálny incident klasifikoval na 7-škálovej medzinárodnej stupnici bezpečnosti INES stupňom 2.

Vystužovacie práce by mali trvať asi mesiac. Tento čas chce prevádzkovateľ elektrárne, štátna spoločnosť EDF, využiť na inštaláciu ďalších bezpečnostných prvkov na ochrannom obvodovom plášti zariadení.

Štyri bloky elektrárne Tricastin ročne vyrobia asi 25 terrawatthodín elektriny. Do prevádzky boli uvedené v rokoch 1980 – 1981.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.