Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. januára 2017 Jadrová energia od Energia.skSITA

Vo Fínsku začali projektovať prenosové vedenie pre JE Hanhikivi

Trasy, kadiaľ povedie elektrické vedenie, boli vybrané v predchádzajúcej fáze projektu a začiatkom tohoto roku bude zahájený terénny výskum, výsledky ktorého budú nevyhnutné pre výstavbu. Elektráreň bude k sieti pripojená linkami 110 kV a 400 kV. Projektovanie bude trvať do roku 2018 a samotná výstavba je plánovaná no roky 2019-2023.

V roku 2015 podpísali spoločnosti Fennovoima a Fingrid zmluvu na poskytnutie konzultačných služieb, podľa ktorej správca siete vyprojektuje elektrické vedenie a usporiada verejné súťaže na výstavbu. Tendre budú vyhlasované po tom, čo spoločnosť Fennovoima obdrží stavebné povolenie pre JE Hanhikivi-1 od fínskeho regulačného úradu.

Jadrová elektráreň Hanhikivi-1 bude mať ruský reaktor typu VVER-1200 (V-522) podľa projektu AES-2006. Vznikne na myse Hanhikivi neďaleko obce Pyhäjoki a podľa plánu má elektrinu vyrábať od roku 2024.

V roku 2013 podpísali medzinárodné divízie ruskej korporácie pre atómovú energiu Rosatom, spoločnosť Rusatom Overseas (dnes Rusatom Energo International), a Fennovoima zmluvu na výstavbu JE Hanhikivi-1 a o rok neskôr získala ruská strana 34% podiel na projekte. V decembri 2014 schválil tento projekt väčšinou hlasov fínsky parlament a v júni 2015 podala Fennovoima žiadosť o stavebné povolenie.

V januári 2015 umiestnila ruská vláda projekt výstavby JE Hanhikivi-1 na zoznam infraštruktúrnych projektov s dobrou rentabilitou spolufinancovaných prostriedkami z Fondu národného blaha. Objem prostriedkov z tohoto fondu má dosiahnuť 2,4 miliardy eur. Očakávaný prínos z realizácie projektu Hanhikivi-1 pre ruské hospodárstvo je 17,5 miliardy eur a len na daniach pribudne do ruského rozpočtu suma prevyšujúca 3 miliardy eur.

Na projekte JE Hanhikvi sa bude podieľať aj česká spoločnosť ÚJV Řež, a. s.. „V roku 2015 sme podpísali Rámcovou zmluvu o podpore pri schvaľovaní a výstavbe jadrovej elektrárne Hanhikivi-1 s reaktorom VVER-1200. Postupne sa rozbehli práce v rôznych oblastiach tohoto projektu, v ktorom môže ÚJV Řež zužitkovať svoje skúsenosti z mnohých projektov zameraných na elektrárne VVER v ČR aj v zahraničí. Konkrétne ide o riešenie kontroly a nezávislé posúdenie projektovej a bezpečnostnej dokumentácie či dokumentácie k aktívnej zóne reaktoru. Ďalej zmluva predpokladá aktivity v oblastiach riadeného starnutia, materiálových analýz, nakladania s rádioaktívnym odpadom a ďalšie,“ povedal Ing. Miroslav Horák, MBA,  výkonný riaditeľ a podpredseda predstavenstva ÚJV Řež, a.s.

Vo Fínsku sa už nachádza jedna elektráreň ruskej konštrukcie, Loviisa s dvoma reaktormi typu VVER-440, ktorá spája západné a východné jadrové technológie. Používa západné riadiace systémy a na rozdiel od ostatných elektrární s reaktormi typu VVER-440 má kontajnment. Palivo pre túto elektráreň dodáva od jej spustenia ruská palivová spoločnosť TVEL.

Zdroj: Essential Communication

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.