Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrová elektráreň - Shutterstock
Foto: ilustračné, Shutterstock
14. decembra 2020 Jadrová energia od Energia.skSITA

Vo fínskej jadrovej elektrárni Olkiluoto zaznamenali incident, únik radiácie nezaznamenali

O vážnom incidente bol informovaný aj slovenský Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD). „Nebol zaznamenaný žiadny únik rádioaktivity do životného prostredia. Radiačná situácia v okolí bloku je normálna,“ informoval ÚJD s tým, že zvýšenú úroveň radiácie namerali len v priestoroch, kde je aj za normálnej prevádzky vyššia úroveň.

ÚJD vo štvrtok informovali o udalosti na druhom bloku fínskej jadrovej elektrárne Olkiluoto.

Následne priebežne monitoroval situáciu prostredníctvom informácií, ktoré dostáva z európskeho notifikačného systému WebEcurie, rovnako systéme Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) USIE.

Núdzové odstavenie

Fínsky Úrad pre radiáciu a jadrovú bezpečnosť (STUK) dostal 10. decembra približne o 13:00 informácie o vážnom incidente vedúcom k núdzovému odstaveniu druhého bloku jadrovej elektrárne Olkiluoto.

Poruchová situácia v závode začala, keď systémy na meranie žiarenia namerali zvýšené úrovne žiarenia vo vnútri závodu.

Reaktor bol okamžite núdzovo odstavený a blok uvedený do bezpečného stavu. Podľa informácií, ktoré v tom čase dostal STUK, sa z elektrárne nedostala do životného prostredia žiadna rádioaktivita a radiačná situácia v okolí elektrárne je normálna,“ dodal ÚJD.

Ďalšie vyšetrovanie

Následne bola chemicky analyzovaná voda primárneho okruhu jadrovej elektrárne. Na základe toho znížili stupeň závažnosti udalosti z “núdzový stav na území jadrového zariadenia“ na stupeň “pohotovosť“.

Ďalším vyšetrovaním zistili, že príčinou udalosti bol rozpadnutý ionexový filter pre úpravu vody v primárnom okruhu, ktorého časti prešli aktívnou zónou a spustili signál odozvy na vysokú aktivitu v hlavnom parnom potrubí.

Udalosť bola vyhodnotená ako mimoriadna prevádzková udalosť, pričom všetky systémy elektrárne pracovali v súlade s projektom. Na stupnici INES bola ohodnotená stupňom INES 0 (udalosť bez vplyvu na jadrovú bezpečnosť),“ uzavrel ÚJD.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.