Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
6. septembra 2010 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Vlani sa v SR spotrebovalo 5,9 mld. m3 zemného plynu

V minulom roku sa na Slovensku spotrebovalo 5,9 mld. m3 zemného plynu. Vyplýva to zo súhrnnej správy o plynárenstve v roku 2009, ktorú Ministerstvo hospodárstva a výstavby (MHV) SR predkladá na stredajšie (8.9.) rokovanie vlády. 

Z domácich zdrojov sa vlani vyťažilo 103 mil. m3. Podľa rezortu hospodárstva možno v budúcnosti očakávať klesajúci trend ťažby v rámci Slovenska. Mohli by ho zmeniť iba prípadné novo objavené ložiská.

Približne 98 % domácej spotreby plynu pokrýval v uplynulom roku import. Zemný plyn sa na Slovensko dováža na základe dlhodobej zmluvy medzi spoločnosťami Slovenský plynárenský priemysel (SPP) a Gazprom Export. Zmluva sa podpísala v novembri 2008, s platnosťou na 20 rokov – od 1. januára 2009.

V období 2009 – 2028 na základe zmluvy nakúpi SPP od ruského plynárenského monopolu cca 130 mld. m3 zemného plynu.

V roku 2009 bola naďalej najväčším hráčom na trhu spoločnosť SPP. Obslúžila celkovo 1,482 mil. zákazníkov.

Energia, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.