Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
31. mája 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Vlani nenastalo žiadne prerušenie dodávok primárnych energetických surovín

„Taktiež nenastalo prerušenie zásobovania konečnými energiami, ako sú elektrina, teplo a pohonné látky. Medzi primárne energetické zdroje SR možno zaradiť vodnú energiu, hnedé uhlie a biomasu. SR je takmer na 90 % závislá od dovozu primárnych energetických zdrojov, a to pri jadrovom palive (100 %), zemnom plyne (98 %), rope (99 %) a uhlí (68 %),“ spresnil v správe ÚV SR.

Domáca ťažba hnedého uhlia a lignitu podľa správy v súčasnosti vykrýva 75 až 80 % domácej spotreby tejto suroviny. Čierne uhlie sa na území SR neťaží, preto sa celý potrebný objem dováža. Spotreba surovej ropy SR sa pokrýva na 99 % a spotreba zemného plynu na 98 % dovozom z Ruskej federácie. „Domáca ťažba týchto strategických surovín je minimálna a očakáva sa trend jej postupného znižovania až do doťaženia zásob. Prevádzka prenosovej sústavy prebiehala v roku 2016 v štandardnom režime bez porúch významného charakteru,“ zdôraznil ÚV SR.

V dodávkach a preprave ropy sa podľa správy počas roka 2016 nezaznamenali žiadne odchýlky voči štandardným podmienkam. „SR udržiava v súčasnosti núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov v súlade s platnou legislatívou, pričom tieto zásoby sú evidované na 95,12 dní aktuálne podľa priemerného denného čistého dovozu. Núdzové zásoby ropy a ropných výrobkov boli v roku 2016 udržiavané na vyššej ako požadovanej úrovni. Celkové núdzové zásoby predstavujú asi 816.000 ton, z toho 69 % vo forme ropy a 31 % vo forme ropných výrobkov, podľa jednotlivých kategórií,“ doplnil Úrad vlády SR.

Správa pripomína, že vzájomné prepojenie Slovenska a Maďarska, ktoré je významným článkom severojužného plynárenského koridoru, bolo do komerčnej prevádzky uvedené k 1. júlu 2015. „Projekt prepojenia Slovenska a Poľska pokračuje v zmysle vzájomných dohôd príslušných prevádzkovateľov. Do prevádzky boli uvedené menšie bioplynové stanice. V roku 2016 pokračoval trend znižovania spotreby tepla z titulu zatepľovania budov,“ dodal ÚV SR v správe.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.