Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
30. novembra 2015 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Vlády a súkromní investori prisľúbia miliardy na čistú energiu

Spojené štáty, India a ďalších 18 krajín dnes podľa agentúry Reuters oznámia, že v najbližších rokoch zdvojnásobia čiastku, ktorú v súčasnosti investujú do obnoviteľných zdrojov (OZE).

Takmer tridsiatka veľkých mien svetového biznisu z 10 krajín sa zapojila do tzv. Prelomovej energetickej koalície (Breakthrough Energy Coalition), založenej 29.11. v Paríži. Jej členovia, vrátane už spomínaného Gatesa, ale aj napr. šéfa Amazonu Jeffa Bezosa, bývalého predsedu indického konglomerátu Tata Ratana Tatu a juhoafrického banského magnáta Patrice Motsepeho chcú poskytnúť financie na inovácie v energetickom sektore.

Práve súkromný kapitál je totiž podľa nich jediný spôsob, ako môžu menšie firmy uspieť s novým konceptom čistých technológií, znížiť riziká a dostať ho úspešne na trh. Koalícia plánuje investovať predovšetkým do spoločností, ktoré majú najlepšiu šancu poskytnúť spoľahlivú bezuhlíkovú energiu každému za prijateľnú cenu.

So súkromnými investormi hodlajú spolupracovať i vlády, ktoré plánujú sľúbiť vyššie investície do zelenej energie. Medzi dvadsiatkou účastníkov iniciatívy sú okrem Spojených štátov a Indie aj Čína, Japonsko, Veľká Británia, Francúzsko alebo Nemecko. Tieto krajiny teraz každoročne míňajú asi 10 mld. dolárov v oblasti OZE, polovica z týchto peňazí pochádza z USA. Počas 5 rokoch sa majú tieto investície zdvojnásobiť.

„Je to veľká vec. Vnesie to vo veľmi dôležitej téme na konferencii hneď na začiatku novú energiu,“ citovala agentúra Reuters šéfku americkej organizácie World Resource Institute Jennifer Morgan.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.