Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Do Talianska bude prúdiť ďalší plyn aj z Egypta
Foto: ilustračné, GettyImages
19. januára 2024 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Vládou znížená suma za dodávku plynu pomôže štátu ušetriť na kompenzáciách

Zníženie ceny za dodávky plynu v rámci všeobecného hospodárskeho záujmu, ktorý vo štvrtok odobril vládny kabinet, nebude mať priamy dopad na regulované ceny pre domácnosti alebo zraniteľných odberateľov. Znížením ceny plynu zo 78 na 73 eur za megawathodinu hlavne pomôže štátu ušetriť na kompenzáciách pre dodávateľov za ceny plynu zhruba 66 miliónov eur.

Pre dodávateľov plynu tak bude rovnako, ako pre dodávateľov elektrickej energie pre rok 2024, vyhlásený všeobecný hospodársky záujem, ktorý dodávateľom komodity stanovuje, za akú cenu majú dodávať plyn zraniteľným odberateľom.

Štát potom v prípade potreby dorovnáva týmto spoločnostiam v zmysle zákona tie náklady, ktoré mali preukázateľne nad hranicou vyhláseného všeobecného hospodárskeho záujmu. Novým vyčíslením ceny v krízových časoch sa rezort hospodárstva snaží podľa svojich slov optimalizovať dopady energodotácií na štátny rozpočet.

Jedným z navrhovaných prvkov opatrení v rámci všeobecného hospodárskeho záujmu je určenie povinnosti všetkým dodávateľom plynu, ktorí v roku 2024 dodávajú plyn zraniteľným odberateľom, podať Úradu pre reguláciu sieťových odvetví bezodkladne po doručení rozhodnutia vo všeobecnom hospodárskom záujme návrh na zmenu rozhodnutia z vlastného podnetu v zmysle zákona o regulácii.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.