Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ceny energie plyn elektrina ceny
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: ilustračné, GettyImages
16. decembra 2022 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Vládou prijaté limity na ceny energií majú prednosť pred cenovými rozhodnutiami ÚRSO

Vládou prijaté nariadenia stanovujúce limity na ceny energií pre vybraných koncových odberateľov majú v zmysle platnej legislatívy prednosť pred cenovými rozhodnutiami Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO).

Ako ďalej informuje úrad, spolu s už prijatými opatreniami vo forme všeobecno-hospodárskeho záujmu pre dodávku elektriny a plynu pre domácnosti ako aj cenových stropov na elektrinu a plyn pre podnikateľov, definujú koncové ceny a náklady na energie pre domácnosti a ďalšie skupiny zraniteľných odberateľov.

Schvaľovanie cien

ÚRSO momentálne finalizuje stovky cenových konaní ohľadom schvaľovania cien za dodávku elektriny, plynu, tepla a vody pre zraniteľných odberateľov na rok 2023. Ich ukončenie predpokladá do konca tohto roku.

Avšak konečný dopad na to, koľko nakoniec zaplatia domácnosti a ďalšie skupiny regulovaných odberateľov za energie na budúci rok bude výsledkom mimoriadnych opatrení prijatých vládou a príslušných ministerských rezortov.

Mimoriadne opatrenia

Ako doplnil predseda úradu Andrej Juris, mimoriadne opatrenia vlády, teda rozhodnutia o všeobecno-hospodárskom záujme a nariadenia vlády v inštitúte krízovej regulácie, priamo stanovia dodávateľom, prípadne ďalším regulovaným subjektom, právne záväzné podmienky pre stanovenie cenníkov za energie pre domácnosti a ďalšie zraniteľné skupiny odberateľov.

Tým by sa mal zásadne zmierniť dopad na odberateľov energií v budúcom roku,“ uviedol.

Plynulosť dodávok

Dôležité je, aby rozdiel medzi maximálnou cenou stanovenou úradom a cenou stanovenou vo všeobecno-hospodárskom záujme alebo v nariadení vlády v inštitúte krízovej regulácie bol predmetom včasnej kompenzácie dotknutým regulovaným subjektom.

Tým sa zabezpečí udržateľnosť regulovaných činností dotknutých subjektov a plynulosť dodávok energií pre domácnosti a ďalšie skupiny odberateľov v nastávajúcom období.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.