Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vláda_rokovanie-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Rokovanie vlády SR. Foto: TASR/Martin Baumann
29. novembra 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Vládny kabinet odobril návrh MH SR neoddeliť eustream od SPP

Eurosmernice vyžadujú, aby členské štáty najneskôr do 3. marca 2012 zabezpečili oddelenie prepravných sietí a prevádzkovateľov prepravných sietí od tých častí podniku, ktoré vykonávajú výrobnú, ťažobnú alebo dodávateľskú činnosť, a to využitím jedného z troch modelov – úplného oddelenia vlastníctva (tzv. model OU), vytvorenia nezávislého prevádzkovateľa siete (tzv. model ISO) a zriadenia nezávislého prevádzkovateľa prepravnej siete (tzv. model ITO).

„Zo všetkých troch modelov unbundlingu model ITO podlieha najväčšej kontrole zo strany národných regulátorov a Európskej komisie (EK). Taktiež je možné očakávať rozsiahlejší priebeh procesu certifikácie prevádzkovateľa zo strany národných regulátorov a EK,“ uviedol rezort hospodárstva v návrhu na určenie nepoužitia vlastníckeho oddelenia prevádzkovateľa prepravnej siete.

Model zabezpečenia nezávislosti prevádzkovateľa prepravnej siete ITO je podľa MH SR navrhnutý tak, že ak je prevádzkovateľ prepravnej siete súčasťou vertikálne integrovaného plynárenského podniku, tak môže vláda do 1. decembra 2012 na návrh ministerstva hospodárstva určiť, že sa vlastnícke oddelenie prevádzkovateľa prepravnej siete nepoužije.

„V prípade, že vláda uvedené určí, budú sa na prevádzkovateľa prepravnej siete vzťahovať podmienky nezávislosti prevádzkovateľa prepravnej siete podľa modelu ITO. Týmto však v súlade so smernicami nebude a ani nemôže byť dotknuté právo vertikálne integrovaného plynárenského podniku uskutočniť vlastnícke oddelenie prevádzkovateľa prepravnej siete, ak sa tak podnik sám rozhodne,“ upozornil rezort hospodárstva.

Na trhu s plynom v SR pôsobí jediný prevádzkovateľ prepravnej siete, spoločnosť eustream, a. s. Distribúciu plynu vykonáva hlavný a najväčší prevádzkovateľ distribučnej siete SPP – distribúcia, a. s., ktorej sieť pokrýva celé územie SR a ktorá zabezpečuje distribúciu takmer 98 % z celkového objemu distribuovaného plynu v SR. V oboch prípadoch ide o 100-% dcérske spoločnosti, ktoré vznikli právnym odčlenením prepravných a distribučných činností od pôvodne monopolnej vertikálne integrovanej spoločnosti Slovenský plynárenský priemysel (SPP), a. s. Materská spoločnosť SPP sa venuje dodávke plynu.

Právne oddelenie SPP sa uskutočnilo v súlade s 2. energetickým balíčkom s účinnosťou od 1. júla 2006. Trh s plynom je na Slovensku od 1. júla 2007 plne liberalizovaný, umožňujúci slobodný výber dodávateľa plynu pre všetkých odberateľov plynu.

Zdroj: TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.