Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
23. októbra 2013 Jadrová energia od Energia.skTASR

Vláda: Výskum reaktorov Allegro by pre SR mohol znamenať stovky pracovných miest

Podľa správy Slovensko už niekoľko rokov vyvíja rozsiahle aktivity vo výskume a vývoji reaktorov 4. generácie, špeciálne héliom chladeného rýchleho reaktora nazývaného „Allegro“. V spolupráci s Francúzskom, ČR, Maďarskom a Poľskom, ale tiež organizáciami z iných krajín EÚ, pracuje na tomto projekte od roku 2009. Reaktor Allegro je demonštračným reaktorom pre overenie technológie veľkého plynom chladeného reaktora GFR (Gas Fast Reactor).

„Ak sa reaktor Allegro bude budovať na Slovensku, potom to bude znamenať vytvorenie niekoľko stoviek pracovných miest pre vysokokvalifikovaný personál v oblasti výskumu a vývoja a ďalšie stovky kvalifikovaných pracovných miest počas výstavby a prevádzky reaktora,“ konštatuje sa vo vládnom materiáli.

Získané know-how z oblasti budovania a prevádzky rýchlych reaktorov zaradí Slovensko medzi vyspelé štáty v oblasti jadrových a príbuzných technológií. Umožní slovenským firmám zúčastniť sa na výstavbe nových reaktorov v EÚ a vo svete, prípadne priamo vyrábať nové materiály, ktoré budú zrejme použiteľné aj mimo odvetvia energetiky.

Slovensko by tak nielen našlo uplatnenie pre viac ako 1000 špecialistov z technických a prírodovedných univerzít, ale mohlo by sa stať centrom technologického výskumu v strednej Európe. „SR môže byť jednou z krajín, ktorá určí budúce smerovanie nielen svetovej energetiky, ale bude určovať trendy v materiálovom výskume a modelovaní v energetike, čím slovenskí odborníci môžu získať prestížne miesta jednak v európskych štruktúrach, ale aj na svetových univerzitách a pracoviskách.“

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.