Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

VLÁDA: Spotreba plynu v SR dosiahla vlani 5,9 miliardy m3

Domáca ťažba zemného plynu v roku 2009 bola na úrovni 103 miliónov m3. Podľa rezortu hospodárstva možno v dlhodobom horizonte predpokladať pokračovanie ťažby zemného plynu zo súčasných zdrojov s klesajúcim trendom. Prípadné zmeny do tohto trendu môžu priniesť len novo objavené ložiská. Ťažené objemy však budú závisieť od rozsahu, charakteru a lokalizácie prípadných nových ložísk.

Približne 98 % domácej spotreby plynu tvorí import. Dodávka zemného plynu pre potreby SR je zabezpečená na základe dlhodobej zmluvy medzi spoločnosťou Slovenský plynárenský priemysel (SPP), a. s., a ruskou firmou Gazprom Export ako hlavným dodávateľom zemného plynu pre potreby slovenského trhu, ktorá bola podpísaná v novembri 2008 s platnosťou od 1. januára 2009 na obdobie 20 rokov. Na základe tejto zmluvy a. s. SPP nakúpi počas jej trvania približne 130 miliárd m3 zemného plynu.

Najväčší podiel na slovenskom trhu so zemným plynom získala aj v roku 2009 spoločnosť SPP. Svoje služby poskytovala v jednotlivých spotrebiteľských segmentoch 1,482 milióna zákazníkov.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.