Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
7. júna 2017 Jadrová energia od Energia.skTASR

Vláda: Slovensko plní ustanovenia Dohovoru o jadrovej bezpečnosti

„Možno konštatovať, že Slovenská republika plní ustanovenia dohovoru a v oblasti zvyšovania bezpečnosti jadrových zariadení sa zaraďuje na popredné miesto,“ spresnil v správe ÚJD.

V dňoch 27. marca až 7. apríla sa uskutočnilo v sídle Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) vo Viedni za účasti 77 štátov (vrátane Spoločenstva Euratom) posudzovacie zasadnutie k stavu jadrovej bezpečnosti jadrových zariadení. „Slovenská národná správa bola prezentovaná predsedníčkou ÚJD SR Martou Žiakovou a bola mimoriadne kladne hodnotená ostatnými zmluvnými stranami dohovoru,“ konštatoval ďalej vo vládnom materiáli ÚJD.

Ďalšie posudzovacie zasadnutie, na ktoré Slovensko predloží na medzinárodné posúdenie inovovanú správu o stave bezpečnosti jadrových zariadení, bude v roku 2020.

Dohovor o jadrovej bezpečnosti – Convention on Nuclear Safety (CNS) je prvým medzinárodnoprávne záväzným dokumentom v oblasti jadrovej bezpečnosti. Bol vypracovaný s cieľom sformulovať základné organizačné, technické a legislatívne požiadavky na zabezpečenie vysokej úrovne jadrovej bezpečnosti na celom svete. V národnej správe každá zmluvná strana predkladá správu o opatreniach, ktoré prijala, respektíve prijíma na realizáciu každého zo záväzkov obsiahnutých v článkoch dohovoru. Dohovor pre Slovenskú republiku nadobudol platnosť 24. októbra 1996. Zmluvnými stranami dohovoru je v súčasnosti 80 krajín.

Copyright © TASR 2017

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.