Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. marca 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Vláda schválila novelu zákona o regulácii

Bleskový postup pri schvaľovaní novely zákona o regulácii pokračuje. Po týždňovom pripomienkovaní dnesnávrh schválila vláda.

Zvýšiť sa má transparentnosť fungovania úradu zmenou pravidiel a postupov uplatňovaných pri cenovej regulácii, ako aj zverejňovaním informácií o cenách a o podmienkach ich uplatňovania.

Ministerstvo hospodárstva navrhlo oddeliť funkciu predsedu ÚRSO od predsedu Regulačnej rady, ako aj zmenu spôsobu obsadenia orgánov úradu. Upravujú sa tiež právomoci štátu (MH SR a MŽP) v rámci niektorých cenových konaní.

Kritizované ustanovenie týkajúce sa schvaľovania reakcií na výzvy ÚRSO vo valných zhromaždeniach bola zmiernená. Schvaľovať ich má len štatutárny orgán obchodnej spoločnosti alebo družstva.

V MPK bolo vznesených 180 námietok z toho 117 zásadných. Návrh sa na vládu predložil napriek pretrvávajúcim rozporom s ministerstvom životného prostredia, Združením miest a obcí Slovenska, Klubom 500 a Republikovou úniou zamestnávateľov.

Podľa vyjadrenia ministra hospodárstva Petra Žigu si ale boli pripomienky v mnohom podobné. „Prvým okruhom boli pripomienky, či má alebo nemá byť ministerstvo hospodárstva účastníkom (cenového) konania. Ďalšou zásadnou pripomienkou bolo, prečo berieme kompetenciu prezidentovi SR pri menovaní predsedu regulačného úradu. My sme sa s tým v zásade vyrovnali. Je to politické rozhodnutie, z aplikačnej praxe,“ spresnil Žiga po rokovaní vlády.

Kto nastúpi na post šéfa ÚRSO po Jozefovi Holjenčíkovi sa stále nevie. „Zriadil som výberovú komisiu, kde nebudú len predstavitelia ministerstva, ale budú do tohto zapojení aj predstavitelia zamestnávateľských zväzov či ZMOS-u. Bude to teda komisia, ktorá bude dohliadať nad výberom predsedu úradu,“ poznamenal.  Novinári sa ministri pýtali tiež na to, či v súčasnosti existuje užší aspoň okruh kandidátov na budúceho predsedu ÚRSO. „Ešte nie. Čakám na návrhy. “

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.