Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jahnátek po výberovom konaní - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Jahnátek po výberovom konaní na šéfa ÚRSO v Bratislave 28. júna 2017. Foto: TASR/Michal Svítok
24. júla 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Vláda schválila Jahnátka za šéfa ÚRSO

Nástupcom Jozefa Holjenčíka sa stal Ľubomír Jahnátek. Ilustračná foto: TASR/Svítok

Do čela Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vláda podľa očakávania schválila Ľubomíra Jahnátka. Exminister hospodárstva, pôdohospodárstva a poslanec NR SR za stranu Smer začne vykonávať funkciu od utorka (25. júla). „Poviem to otvorene a bez akýchkoľvek zábran. Ja potrebujem, aby sme na Slovensku mali silný regulačný rámec,” povedal novinárom po rokovaní vlády premiér Robert Fico. „Úrad je dôležitý, má svoje kompetencie a ja očakávam od nového predsedu ÚRSO, že silný regulačný rámec bude aj náležite využívať.”

Post predsedu ÚRSO má podľa zákona obsadiť nezávislý odborník. Politická minulosť Jahnátka ale podľa štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR nepredstavuje problém, výhrad zo strany Európskej komisie sa neobáva. „Naši právnici poriadne skontrolovali všetkých štyroch kandidátov,” uviedol Vojtech Ferencz. „Z nášho pohľadu je to nezávislý odborník. Na ÚRSO bude mať dosť práce, pretože veľa vnútorných veci v rámci energetiky bude potrebné prekopať.” 

Vládny konsenzus

Žiadne hlasovanie dnes o Jahnátkovi neprebehlo. Podľa Ferencza bol medzi členmi vlády o jeho nominácii jasný konsenzus. „Nikto nemal komentár, nikto nebol proti,” skonštatoval. 

Pondelkového rokovania vlády sa Jahnátek osobne nezúčastnil. Podľa štátneho tajomníka na to nebol dôvod. „Chce sa zaoberať vyhláškou v elektroenergetike, tepelnom hospodárstva a v plynárenstve,” tlmočil plány nového šéfa ÚRSO Ferencz. „Chce sa tam logicky zoznámiť s kolektívom. Dajme mu nejakých pár dní, aby sa tam usídlil a pevne verím, že on sám vystúpi a podá vám ďalšie informácie, aké prvé kroky očakáva a ktoré bude realizovať,” poznamenal.

Jahnátek sa stal víťazom výberového konania na Ministerstve hospodárstva. Oficiálne bol kandidátom Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení.Vo výberovej komisii boli okrem nej tiež zástupcovia Klubu 500, Republikovej únie zamestnávateľov a Združenia miest a obcí Slovenska a ľudia z MH SR, ktorí si vyberali aj spomedzi ďalších troch prihlásených záujemcov.

„Prebehla verejná súťaž. Každý, kto chcel sa mohol prihlásiť. Návrh na Ľubomíra Jahnátka prišiel od konkrétnych zamestnávateľov. Myslím si, že môžeme povedať bez akéhokoľvek zaváhania, že bol o niekoľko konských dĺžok lepší ako ostatní kandidáti,“ obhajoval dnes Jahnátka Fico.

Kritika opozície

Výberová komisia sa podľa poslanca Karola Galeka  (SaS) nemala Jahnátkom kvôli jeho politickej nálepke ani len zaoberať. „Ak tým najlepším kandidátom na najdôležitejší energetický post na Slovensku je makromolekulárny chemik bez praxe v energetike, bez záujmu o problematiku, bez znalosti jazykov, ktorý sám v minulosti verejne priznal, že o túto pozíciu nemá záujem, tak to opäť iba svedčí o ideovej a personálnej vyprázdnenosti tejto vlády,“ povedal na dnešnom brífingu. 

Poslanci strany SaS v minulosti označili za problematické aj zriadenie samotnej výberovej komisie, ktorá rozhodla o jeho nominácii. Podľa liberálov totiž nemá žiadnu oporu v zákone.

Poslankyňa Veronika Remišová (OĽANO) nepovažuje Jahnátka za nezávislého, ani za odborníka. „Podľa zákona by šéf regulačného úradu mal mať najmenej desať rokov praxe v sieťových odvetviach, v cenotvorbe alebo v tvorbe koncepcií v energetike, z toho päť rokov v riadiacej funkcii. Pán Jahnátek podľa dostupných informácií nemal na starosti cenotvorbu v energetike, pracoval vo Výskumnom ústave spracovania a aplikácie plastických látok, neskôr v Plastike v Nitre a v Duslo Šaľa. Navyše vláda opätovne nezverejnila jeho životopis a tak si občan ani nevie skontrolovať, či skutočne bude zo svojich daní platiť odborníka, alebo len ďalšieho lojálneho človeka Smeru.“

Vláda odsúhlasila Jahnátka v náhradnom termíne. Pôvodne sa tak malo stať pred 2 týždňami. Menovanie prebehlo podľa nových pravidiel. Novelou zákona o ÚRSO prevzala kompetenciu vymenúvať  a odvolávať predsedu úradu vláda. Predtým musel rozhodnutie potvrdiť prezident.

Minulý týždeň ÚRSO na čele so zastupujúcim predsedom Miroslavom Čelinským zverejnil návrh novej cenovej vyhlášky v elektroenergetike. S výsledkami medzirezortného pripomienkového konania sa už o niekoľko týždňov bude musieť zaoberať nový predseda úradu.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.