Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ceny energie elektrina plyn trh obchodovanie
Foto: ilustračné, GettyImages
12. mája 2023 Ostatné od Energia.skSITA

Vláda schválila definíciu zraniteľnej domácnosti v súvislosti so zvýšenými cenami energií

Vláda schválila definíciu zraniteľnej domácnosti v súvislosti so zvýšenými cenami energií. Tento krok je potrebný na poskytovanie štátnej pomoci pri úhrade zvýšených výdavkov na energie.

Zvýšené náklady na spotrebu energií má takýmto domácnostiam štát pokryť tak, že bude dodávateľom energií kompenzovať rozdiel medzi trhovou hodnotou energií a limitom určeným vládou.

Ide o pomoc z eurofondov z iniciatívy SAFE. Podľa tejto iniciatívy sa môžu financovať výdavky energetickej krízy vo výške 100 % z eurofondov. Maximálny limit pre Slovensko na tieto výdavky z eurofondov je 1,46 miliardy eur.

Zraniteľná domácnosť

Ak domácnosť tvorí jedna dospelá osoba, zraniteľnou domácnosťou je vtedy, ak má čistý mesačný príjem do 1 061 eur. Ak je však takouto osobou starobný dôchodca alebo osoba dlhodobo neschopná pracovať zo zdravotných dôvodov, ako zraniteľná osoba môže mať čistý príjem do 1 142 eur.

V prípade domácnosti, ktorú tvorí jedna dospelá osoba a jedno nezaopatrené dieťa do 14 rokov, hranica čistého príjmu dosahuje 1 484,60 eura. Zraniteľnou domácnosťou s jednou dospelou osobou a dvomi nezaopatrenými deťmi do 14 rokov je tá domácnosť, ktorej čistý príjem nepresahuje 1 827,20 eura.

Domácnosť s dvomi dospelými

Domácnosť s dvomi dospelými osobami, ktoré nie sú starobnými penzistami, ani nie sú dlhodobo neschopné pracovať zo zdravotných dôvodov, môže mať čistý mesačný príjem do 1 591,50 eura.

Ak je však aspoň jedna dospelá osoba starobným dôchodcom alebo dlhodobo nemôže pracovať zo zdravotných dôvodov, ako zraniteľná domácnosť môže mať čistý príjem do 1 713 eur. Domácnosť s dvomi dospelými osobami a jedným nezaopatreným dieťaťom do 14 rokov sa považuje za zraniteľnú, ak jej čistý mesačný príjem nepresiahne 2 055,60 eura.

Aby bola považovaná za zraniteľnú domácnosť s dvoma dospelými a dvoma deťmi mladšími než 14 rokov je zraniteľnou domácnosťou vtedy, ak jej čistý súčasný príjem je najviac 2 398,20 eura.

Jednočlenná domácnosť

Jednočlenná domácnosť s jednou dospelou osobou je považovaná za zraniteľnú napríklad v odvetviach stavebníctva, veľkoobchodu a maloobchodu, ako aj v zdravotníctve a sociálnej pomoci.

Vo vysokopríjmových odvetviach, ako sú napríklad informácie a komunikácia, alebo finančné a poisťovacie činnosti, sa jednočlenná domácnosť s príjmom z priemernej mzdy v odvetví za zraniteľnú považovať nebude, keďže jej čistý mesačný príjem presiahne hranicu čistého mesačného príjmu stanovenú pre zraniteľnú domácnosť.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.