Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

VLÁDA: S výstavbou veľkých paroplynových elektrární sa v SR nepočíta

„S výstavbou veľkých paroplynových elektrární sa nepočíta z titulu ochrany ovzdušia preferovaním bezuhlíkovej výroby v jadrových elektrárňach a v obnoviteľných zdrojoch energie (OZE), ako aj z titulu ich nehospodárnej prevádzky pri súčasných cenách zemného plynu respektíve elektriny,“ spresnil rezort hospodárstva vo vládnom dokumente.

V návrhu energetickej politiky sa uvažuje o obmedzenej výstavbe zdrojov na fosílne palivá, preto predpokladaná bilancia výroby elektriny ráta iba s menšími zdrojmi na báze zemného plynu s kombinovanou výrobou elektriny a tepla, realizovaných najmä v rámci rekonštrukcií ako náhrada dožitých blokov, ktoré nevyhovujú novým emisným predpisom.

Vysoký podiel jadrových elektrární však podľa návrhu energetickej politiky môže mať limitujúci vplyv na regulačnú schopnosť sústavy, najmä v časoch s obmedzenými možnosťami exportu elektriny zo SR.

Podľa MH SR treba vyriešiť aj otázku obmedzovania výstavby OZE a elektrární s kombinovanou výrobou, u ktorých bude potrebné rešpektovať povinný výkup elektriny. Prevádzka niektorých fosílnych zdrojov bude však naďalej nevyhnutná z hľadiska poskytovania podporných služieb.

„V súčasnosti nie je možné predpovedať exportné možnosti SR na dlhé obdobie vopred, nakoľko aj okolité štáty realizujú vlastný rozvojový program, ktorý je tiež zameraný na zabezpečenie sebestačnosti v zásobovaní elektrinou,“ dodal rezort hospodárstva v návrhu Energetickej politiky SR.

Copyright © TASR 2014

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.