Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Radičova
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ europeanpeoplesparty (licencia Creative Commons)
7. marca 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Vláda rokuje s regulačným úradom o lacnejších energiách

Ministerstvo hospodárstva vyjednáva s regulačným úradom zníženie cien za distribúciu elektriny. Považuje to za možnosť, ako stlačiť ceny potravín a iných komodít. „Keď jednu tretinu ceny tvoria energie a pri elektrine polovicu ceny tvoria tarify, poplatky za distribúciu a podobne, tak tu je ten priestor, ktorý vieme odhadovať na zníženie cien,“ povedala Radičová. Štát má podľa nej páky na podniky, v ktorých má zastúpenie.

Predsedníčka vlády povedala, že za bývalej vlády sa cena elektriny na Slovensku vyšplhala na najdrahšie v Európskej únii. „Ale to nie je preto, že by výroba elektriny mala takéto veľké náklady, ale preto, že regulačný úrad neuveriteľne zvýšil poplatky na Slovensku za distribúciu,“ tvrdí premiérka s tým, že tarify na prevádzku systému stúpli o 236 percent.

Stále otvorená je aj možnosť nižšej dane z pridanej hodnoty (DPH) za potraviny. Avšak kabinet chce po nej siahnuť až v prípade, že sa mu nepodarí obmedziť ceny potravín cez energie. Radičová pripomenula skúsenosti Poľska či Nemecka, kde sa zníženie DPH na potraviny nepremietlo do ich cien. „Celosvetový vplyv je väčší ako vnútorné opatrenia krajiny,“ argumentuje Radičová. Za kľúč k úspechu považuje i zastavenie zadlžovania krajiny.

ÚRSO: Regulačný úrad nie je príčinou vysokých cien elektriny

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) sa necíti byť zodpovedný za zvýšenie tarify za prevádzkovanie systému a tým aj koncovej ceny elektrickej energie. „Úrad pre reguláciu sieťových odvetví bol v tomto prípade postavený iba do úlohy štatistu. Jeho možnosti boli dané zákonom o podpore výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a predstavovali iba kalkulátora údajov, na ktoré úrad nemal nijaký vplyv,“ uviedol dnes (7.3.) v tlačovej správe hovorca úradu Miroslav Lupták.

Regulačný úrad zároveň odmieta tvrdenia o tom, že nárast poplatku za prevádzkovanie systému dosiahol 236 %. Podľa Luptáka ide o 134 %, ktoré spôsobil najmä boom v oblasti pripájania fotovoltaických zdrojov do siete v roku 2010. „Úrad nedáva súhlas s výstavbou fotovoltických elektrární alebo s ich pripojením do prenosovej či distribučnej sústavy. To je v kompetencii Ministerstva hospodárstva (MH) SR a prevádzkovateľov prenosovej a distribučnej sústavy. Ak MH SR a sústavy dali súhlas s inštalovaním fotovoltických elektrární a ich pripojením, regulačnému úradu už nezostávalo nič iné, ako náklady s tým súvisiace zahrnúť do tarify za prevádzkovanie systému,“ konštatuje sa v správe.

Tarifa za prevádzkovanie systému v sebe zahŕňa náklady za podporu výroby elektriny z domáceho uhlia, elektriny z OZE a vysoko účinnej výroby tepla a elektriny.

Zdroj: (c) SITA

TASR, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.