Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vláda_rokovanie-TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Rokovanie vlády SR. Foto: TASR/Martin Baumann
30. apríla 2012 Ostatné od Energia.skTASR

Vláda Roberta Fica nadviaže na stratégiu energetickej bezpečnosti z roku 2008

Vládny kabinet Roberta Fica počíta s výstavbou novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach. „Vláda urýchli pripravenosť na výstavbu nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice,“ uvádza sa v programovom vyhlásení, ktorý v piatok schválila vláda. Okrem toho chce vládny kabinet využiť všetky možnosti na zdynamizovanie dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

Druhá vláda Roberta Fica sa chce v rámci energetiky zamerať na boj s energetickými monopolmi. „V oblasti energetiky a sieťových odvetví bude vláda tlmiť nepriaznivé dôsledky netransparentnej a chybnej privatizácie, aby prirodzené monopoly mali čoraz menej možností zneužívať svoje dominantné postavenie,“ uvádza sa v programovom vyhlásení. Vládny kabinet chce podstatne rozšíriť právomoci štátu v oblasti dohľadu nad regulovanými subjektmi. Úradu pre reguláciu sieťových odvetví chce dať Ficova vláda do rúk dostatočné nástroje na preverenie nákladovej štruktúry regulovaných subjektov za účelom nastavenia spravodlivej regulácie a zníženia sieťových poplatkov.

Zároveň však vládny kabinet deklaruje aj podporu rozvoja konkurencie a transparentnosti trhu s energiami na Slovensku. „Vláda bude vytvárať podmienky pre zabezpečenie stabilného, predvídateľného a transparentného regulačného rámca s cieľom udržať konkurencieschopnosť priemyslu, zachovanie výroby a zamestnanosti,“ uvádza sa vo vyhlásení.

V rámci energetiky nezabudol kabinet ani na rozvoj obnoviteľných zdrojov energií. Prím by mali hrať vodné elektrárne a využívanie biomasy. „Vláda pri využívaní obnoviteľných zdrojov energie bude prihliadať na ich vplyv na koncovú cenu elektriny a bezpečnosť i stabilitu elektrizačnej sústavy,“ uvádza sa v programovom vyhlásení.

  

Vládny kabinet nezabudol vo svojom programovom vyhlásení na potrebu budovania medzinárodnej energetickej infraštruktúry. Podľa Ficovej vlády je potrebné intenzívne pracovať na plynárenskom prepojení medzi Poľskom, Slovenskom a Maďarskom, či na budovaní nových elektrizačných prenosových sústav s okolitými krajinami.

Zdroj: © SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.