Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. apríla 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Vláda podľa Fica zváži kúpu talianskeho podielu v Slovenských elektrárňach

Robert Fico na konci marca uviedol, že štát nebude spolupracovať pri predaji väčšinového podielu v Slovenských elektrárňach (SE), ktoré sa v súčasnosti snaží predať talianska skupina Enel. Ak by Taliani odišli zo Slovenska skôr, podľa premiéra by sa dostavba tretieho a štvrtého bloku AE Mochovce zastavila.

Premiér už v minulosti nevylúčil, že jediným akcionárom Slovenských elektrární sa opäť stane štát. Dnes informoval, že rezorty hospodárstva a financií čoskoro vypracujú návrh, či by sa vláda nemala pokúsiť o spätné odkúpenie podielu v SE od Enelu. Slovensko ale nedisponuje predkupný právom na majoritný podiel.

O väčšinový podiel Enelu v najväčšom výrobcovi elektriny na Slovensku sa podľa medializovaných informácií zaujímajú české firmy ČEZ a Energetický a průmyslový holding, konzorcium maďarskej spoločnosti MVM a Slovnaftu a fínsky Fortum. Záväzné ponuky očakáva Enel do 9. mája.

Enel ovládol Slovenské elektrárne v roku 2006. V súťaži o 66 % akcií podniku zvíťazil pred spoločnosťou ČEZ a ruským podnikom RAO UES. Za väčšinový balík zaplatil v tom čase Enel zhruba 840 miliónov eur.

Energia.sk, ČTK

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.