Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
1. januára 1970 Ostatné od Energia.skTASR

VLÁDA: Okrem klasickej regulácie cien energií môže štát využiť aj mimoriadnu

Ako vyplýva z názvu zákona, upravuje reguláciu, povinnosti regulovaných subjektov, postavenie a pôsobnosť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Zároveň obsahuje aj pravidlá pre fungovanie trhu s elektrinou a plynom. Definuje tiež spôsob vykonávania cenovej regulácie, a to formou priameho určenia pevnej ceny, maximálnej ceny, spôsobu ich výpočtu alebo určením rozsahu ekonomicky oprávnených nákladov a primeraného zisku, ktoré možno do ceny započítať.

Okrem klasickej, vecnej regulácie však môže štát zasiahnuť aj mimoriadnou. K tomu však môže pristúpiť iba v prípade, ak vznikne mimoriadna trhová situácia, ak dôjde k ohrozeniu trhu vplyvom nedostatočne rozvinutého konkurenčného prostredia, alebo ak si to vyžaduje ochrana spotrebiteľa. „Mimoriadnu reguláciu môže úrad vykonať len po predchádzajúcom prerokovaní s Európskou komisiou,“ konštatuje zákon z dielne rezortu hospodárstva.

Copyright © TASR 2012

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.