Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
europska komisia
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ tiseb (licencia Creative Commons)
9. novembra 2011 Ostatné od Energia.skSITA

Vláda odklepla tretí liberalizačný balíček

Silnejší spotrebiteľ

Návrh zákona o energetike výrazne posilňuje práva odberateľa elektriny a odberateľa plynu s dôrazom na ochranu zraniteľných odberateľov. Návrh dnes schválila vláda SR na svojom zasadnutí. Ďalej bude legislatívny proces pokračovať v parlamente. Nový zákon by mal vstúpiť do platnosti na budúci rok.

„Zákon ustanovuje napríklad možnosť zmeniť dodávateľa elektrickej energie a plynu počas 3 týždňov a bez poplatkov, právo spotrebiteľa dostať konečné vyúčtovanie do 6 týždňov po zmene dodávateľa, právo odberateľov na relevantné údaje o spotrebe elektriny a plynu, právo na informácie o spotrebiteľských právach uvedené na faktúrach a webových sídlach energetických podnikov,“ vyplýva z návrhu zákona.

Slovensko je podľa novej legislatívy povinné zabezpečiť, aby všetci odberatelia elektriny a plynu v domácnostiach a v prípade potreby aj malé podniky využívali tzv. „univerzálnu službu“, čo znamená právo na dodávku elektriny na ich území v určenej kvalite, za primerané, transparentné, porovnateľné a nediskriminačné ceny.

Unbundling: Pre plyn ITO, pre elektrinu OU

Nový zákon o energetike upraví aj právne stránky fungovania operátorov prenosových a prepravných sietí. V oblasti plynárenstva sa oddelenie uskutoční zriadením nezávislého prevádzkovateľa prepravnej siete ITO (Independent Transmission Operation). V prípade elektroenergetiky sa použije model úplného oddelenia vlastníctva (Ownership Unbundling-OU).

„My preferujeme v prípade plynu možnosť ITO, čo je v podstate zriadenie nezávislého prevádzkovateľa. V prípade elektriny zas úplné vlastnícke oddelenie, teda prenosová sústava bude plne vlastnícky oddelená od výrobcov elektrickej energie,“ informoval po dnešnom rokovaní vládneho kabinetu minister hospodárstva Juraj Miškov.

Európske pravidlá pre trh s elektrinou a plynom

Návrhom novely zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorý je súčasťou návrhu zákona o energetike, sa má zabezpečiť okrem iného aj prevzatie ustanovení smernice o spoločných pravidlách pre vnútorný trh s elektrinou a so zemným plynom.

„Zároveň sa zosúlaďujú ustanovenia zákona s nariadeniami tzv. 3. energetického balíčka, najmä s nariadením o zriadení Agentúry pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky, s nariadením o podmienkach prístupu do sústavy pre cezhraničné výmeny elektriny, nariadením o podmienkach prístupu do prepravných sietí pre zemný plyn, ako aj s nariadením o opatreniach na zaistenie bezpečnosti dodávky plynu,“ konštatuje sa v predkladacej správe k zákonu.

(c) energia, TASR

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.