Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn ceny energie dotacie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: AP Photo/Wayne Parry
5. augusta 2023 Efektívnosť v energetike od Energia.skSITA

Vláda odborníkov neplánuje pri cenách plynu pomôcť všetkým domácnostiam

Vláda odborníkov neplánuje pomôcť všetkým domácnostiam s budúcoročnými cenami zemného plynu. V relácii Sobotné dialógy v RTVS to uviedol premiér Ľudovít Ódor. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pritom upozornil, že bez mimoriadnych vládnych opatrení vzrastú ceny plynu pre domácnosti v budúcom roku o zhruba 110 percent.

Naša stratégia je pomáhať domácnostiam, ktoré to potrebujú. Všetkým sa pomôcť nedá, lebo nie sme taká bohatá krajina. Ostatné domácnosti musia šetriť plynom,“ povedal Ódor.

Dočasne poverený predseda vlády Ódor však pripustil, že všetko môže zmeniť nová vláda, ktorá vznikne po predčasných septembrových parlamentných voľbách. „My len pripravíme tie opatrenia, a až nová vláda bude ich schvaľovať. Tá výška a schéma pomoci bude závisieť od zámerov tej ďalšej novej vlády. Dáme na stôl rozpočet, ktorý bude smerovať k udržateľnosti. My aj pripravíme schému pomoci, ktorá nebude plošná a nebude mať taký dopad na verejné financie. Ale pochopiteľne, nová vláda bude môcť povedať, že dá viac na pomoc s cenami za plyn. My skúsime nájsť takú zlatú strednú cestu,“ povedal Ódor.

S pomocou pri cenách elektriny je to podľa premiéra Ódora ľahšie. Tu sa totiž vie štát spoľahnúť na memorandum so Slovenskými elektrárňami, na základe ktorého dodá slovenský dominantný výrobca elektriny pre domácnosti za zastropovanú cenu 61,20 eura za megawatthodinu silovú elektrinu aj v budúcom roku.

V prípade elektrine nedôjde k výraznému nárastu cien, dolaďujeme implementačnú zmluvu so Slovenskými elektrárňami,“ dodal Ódor. Regulačný úrad pred niekoľkými dňami upozornil, že bez mimoriadnych vládnych opatrení by mohli ceny elektriny pre domácnosti v budúcom roku vzrásť o vyše 80 percent.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.