Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
budova SPP - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračný záber
22. februára 2012 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Vláda nesúhlasí s odčlenením eustreamu od SPP

Vládny kabinet nedal súhlas na ukončenie odčlenenia spoločnosti eustream, a.s. od svojej materskej firmy Slovenský plynárenský priemysel, a.s. (SPP). „Keďže celý tretí energetický balíček nie je implementovaný v právnom poriadku Slovenskej republiky, navrhuje sa, aby sa momentálne nevykonávali konkrétne kroky pred schválením príslušných zákonov,“ uvádza sa v materiáli, ktorý schválila vláda.

Odčlenenie firmy eustream, ktorá prevádzkuje tranzitnú infraštruktúru, vyplýva z tretieho energetického liberalizačného balíčka. Vrcholový manažment Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP), ktorý z väčšej časti tvoria nominanti zahraničných akcionárov, chcel právne odčlenenie svojej dcérskej spoločnosti eustream stihnúť v stanovenom termíne, teda do marca tohto roka. Valné zhromaždenie SPP má o odčlenení rozhodovať 8. marca. Na valnom zhromaždení spoločnosti však musí za odčlenenie firmy eustream zahlasovať aj majoritný akcionár, ktorým je štát prostredníctvom Fondu národného majetku SR (FNM).

Samotné Ministerstvo hospodárstva SR (MH), ako vykonávateľ akcionárskych práv v SPP už dávnejšie avizovalo, že nezahlasuje za odčlenenie firmy eustream, keďže parlament neschválil novely energetických firiem, vďaka ktorým sa mal implementovať liberalizačný balíček. „Do volieb, respektíve do schválenia tretieho energetického balíčka nepodporujeme a nepodporíme prevod aktív tranzitného plynovodu,“ vyhlásilo ministerstvo. Tento postoj rezortu hospodárstva tak potvrdila svojim rozhodnutím aj vláda.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.