Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. novembra 2013 Jadrová energia od Energia.skTASR

Vláda: Najvýznamnejším míľnikom projektu nového jadrového zdroja je začatie EIA

„Bolo ukončené výberové konanie na spracovateľa EIA a podpísaná zmluva so spoločnosťou AMEC. V septembri sa začali prvé práce súvisiace s procesom posudzovania, ktoré by mali byť ukončené do polovice roka 2016,“ priblížil ďalej rezort hospodárstva.

V rámci schválených aktivít na rok 2013 sa tiež počíta s dokončením výkupu pozemkov, ktorých rozsah zodpovedá požiadavkám na umiestnenie technologických zariadení, súvisiacich nevyhnutých stavieb a samotného reaktora tretej generácie. JESS disponuje 90 % územia pre výstavbu samotnej elektrárne a aktuálne sa vykupujú pozemky potrebné pre zariadenie staveniska. Výkup pozemkov sa realizuje v rámci katastrov vybraných obcí v Trnavskom a Piešťanskom okrese.

„V uplynulých mesiacoch bola tiež dopracovaná štúdia seizmicity a geologických pomerov, ktorá potvrdila realizovateľnosť projektu v danom území z pohľadu prírodných špecifík danej oblasti. Zástupcovia JESS chcú zároveň iniciovať medzinárodnú previerku Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu nasmerovanú k verifikácii vyhodnotenia výsledkov záverečnej správy štúdie seizmicity a geologických pomerov, ktorá detailne a podľa najnovších metodík posudzuje vhodnosť lokality pre NJZ z vyššie uvedeného hľadiska,“ spresnilo MH SR.

Okrem tohto procesu sa podľa ministerstva v rámci činností schválených dozornou radou spoločnosti JESS do roku 2016 počíta s prípravou infraštruktúry, aktualizáciu územno-plánovacej dokumentácie, ako aj s činnosťami súvisiacimi s pripojením do prenosovej sústavy SR.

Bez ohľadu na rokovania so skupinou Rosatom, ako potenciálnym záujemcom o kapitálový vstup do projektu NJZ, súčasní akcionári intenzívne pokračujú v rozvoji projektu a zvyšovaní jeho hodnoty. „Projekt prípravy NJZ pokračuje podľa časového harmonogramu schváleného akcionármi,“ informoval rezort hospodárstva.

„Počas intenzívnych rokovaní so zástupcami skupiny Rosatom sa identifikovalo viacero oblastí, ktoré obe skupiny považujú v tomto momente za zásadné. Tými sú predovšetkým spôsob a parametre financovania projektu. Na rokovania partnerov vplývajú najmä skutočnosti súvisiace s jadrovými zdrojmi – ide predovšetkým o kolabujúci trh s emisnými kvótami CO2 a nesúrodé mechanizmy podpory obnoviteľných zdrojov energie v členských štátoch EÚ,“ dodalo MH SR.

Spoločnosť JESS vznikla 31. decembra 2009 zápisom do Obchodného registra SR za účelom prípravy projektu NJZ v Jaslovských Bohuniciach. Založenie projektovej spoločnosti bolo odsúhlasené Európskou komisiou a vládou SR. Manažérska kontrola funguje podľa dohody oboch partnerov na princípe rovnosti a spoločného konsenzu. JESS je spoločným podnikom slovenskej spoločnosti JAVYS, a. s., vlastniacej 51 % akcií a českej energetickej skupiny ČEZ, ktorej pripadá 49-% podiel

Copyright © TASR 2013

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.