Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. apríla 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Vláda: Majetok tvoriaci VEG vždy bol a ostane vo vlastníctve štátu

„Rozhodnutie Krajského súdu v Bratislave o neplatnosti Zmluvy o prevádzke VEG dokazuje vážne pochybenia pri disponovaní s majetkom štátu. Rovnako bolo opodstatnené rozhodnutie vlády ukončiť Zmluvu o prevádzke VEG, na základe ktorého štát prevzal kontrolu nad prevádzkou vodnej elektrárne,“ tvrdí ÚV.

Ak je teda podľa rozhodnutia súdu Zmluva o prevádzke VEG neplatná, je podľa materiálu nesporné, že spoločnosť SE poberala podiel na výnosoch z predaja elektriny vyrobenej na VEG bez právneho dôvodu. Suma výnosov spoločnosti SE pritom za obdobie rokov 2006 až 2015 predstavujúca bezdôvodné obohatenie v hodnote približne 350 miliónov eur.

„V prípade absolútnej neplatnosti Zmluvy o prevádzke VEG nebola splnená podmienka účinnosti Dohody o usporiadaní, na základe ktorej podnik Vodohospodárska výstavba, š. p., hradil spoločnosti Slovenské elektrárne, a. s., náhradu za usporiadanie vo výške takmer 5 miliónov eur ročne,“ zdôraznil Úrad vlády SR.

Na základe Zmluvy o odškodnení uzavretej 22. marca 2006 medzi Fondom národného majetku SR a spoločnosťou SE mal spoločnosti Slovenské elektrárne v určených prípadoch vzniknúť nárok na odškodnenie, ak príde k predčasnému ukončeniu Zmluvy o prevádzke VEG zo strany podniku Vodohospodárska výstavba, š. p. „Účinnosť Zmluvy o odškodnení bola naviazaná na účinnosť Zmluvy o prevádzke VEG. V dôsledku neplatnosti tejto zmluvy nemohla nadobudnúť účinnosť ani Zmluva o odškodnení, a teda na jej základe nemôže vzniknúť Fondu národného majetku SR povinnosť odškodniť spoločnosť Slovenské elektrárne.“

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.