Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. apríla 2015 Jadrová energia od Energia.skTASR

Vláda: Jadrové zariadenia v SR boli vlani prevádzkované bezpečne a spoľahlivo

„Bloky jadrovej elektrárne Bohunice V-1, odstavené z prevádzky v decembri 2006 a 2008, ukončili v minulom roku 1. etapu vyraďovania,“ priblížil ďalej ÚJD v správe.

Prevádzku obidvoch blokov atómovej elektrárne Bohunice V-2 vyhodnotil úrad v roku 2014 ako spoľahlivú, bez závažných nedostatkov v oblasti jadrovej bezpečnosti. „Nedostatky, ktoré boli počas inšpekcií zistené, boli odstránené a prijali sa také nápravné opatrenia, ktoré minimalizujú pravdepodobnosť ich opakovania.“

„Prevádzka prvého a druhého bloku jadrovej elektrárne Mochovce bola na základe výsledkov kontrolnej a hodnotiacej činnosti úradom vyhodnotená vlani ako bezpečná,“ zdôraznil ÚJD. Najvýznamnejšou prevádzkovou udalosťou na druhom bloku jadrovej elektrárne Mochovce bolo zníženie výkonu pôsobením limitačného systému výkonu reaktora od periódy nárastu výkonu počas odstavovania bloku do generálnej opravy.

„Príčinou udalosti bolo, že prevádzkový personál 20. septembra 2014 počas odstavovania 2. bloku do generálnej opravy nesprávne skoordinoval svoju činnosť pri vytváraní odstavnej koncentrácie kyseliny boritej v primárnom okruhu. ÚJD následne v dvoch etapách vykonal neplánovanú kontrolu, ktorej cieľom bolo zistenie dodatočných skutočností súvisiacich s jadrovou bezpečnosťou, ako aj vhodnosť a dostatočnosť prijatých nápravných opatrení,“ dodala správa ÚJD.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.