Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
29. apríla 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skTASR

Hodnota SE sa podľa P. Kažimíra vzhľadom na ich záväzky blíži k nule

Kažimír to skonštatoval po dnešnom rokovaní vlády v odpovedi na otázku, či bude mať štát peniaze na posilnenie svojho postavenia v SE. Takýto záujem dnes avizoval premiér Robert Fico (Smer-SD).

„Názor na to, akú hodnotu by mal mať taký alebo onaký podiel, sú veľmi rôznorodé. V mojom hodnotení sa hodnota tejto firmy blíži k nule. Z pohľadu toho, aké má záväzky,“ vysvetlil minister. V prípade elektrární je podľa neho pre vládu kľúčové dostať pod kontrolu dostavbu jadrovej elektrárne v Mochovciach.

„Jasne sme dali najavo, že sa nám nepáči avizovaný odchod talianskeho Enelu z fabriky, ktorá má rozostavanú atómovú elektráreň na našom území,“ podčiarkol. Nie je podľa neho pre vládu prijateľné ani to, aby do firmy prišiel akýkoľvek akcionár bez toho, aby sa k tomu štát vedel vyjadriť.

Pre ministra financií stále platí, že výnos z predaja podielu v Slovak Telekome chce použiť prioritne na zníženie dlhu krajiny. Štát si od toho sľubuje príjem do jednej miliardy eur. Z týchto peňazí by sa však mohlo ujsť aj na elektrárne. „Predpokladám, že výnos z predaja Telekomu bude oveľa väčší ako akékoľvek iné nároky,“ konštatoval Kažimír.

Domnieva sa, že ciele, ktoré si vláda v znižovaní dlhu stanovila, bez problémov zvládne. „Dokonca aj v situácii, keby sme Telekom nepredávali,“ dodal. Trend znižovania dlhu je totiž podľa neho trvalý a udržateľný.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.