Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
10. júna 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Vláda: Energetická únia je pre Slovensko jednou z kritických tém

Táto problematika má silný potenciál stať sa jednou z kľúčových priorít slovenského predsedníctva v Európskej únii v druhej polovici budúceho roka. Vyplýva to zo zamerania činnosti Stáleho zastúpenia (SZ) SR pri Európskej únii, ktoré dnes schválila vláda.

„Počas nášho predsedníctva možno očakávať rozpracovanie viacerých legislatívnych návrhov,“ upozorňuje ministerstvo zahraničných vecí.

Stále zastúpenie bude preto v diskusii na túto tému presadzovať dobudovanie najmä severo-južného prepojenia, ako aj zabezpečenie adekvátneho financovania z európskych zdrojov. Ďalej posilňovanie vnútorného trhu EÚ s energiami a odstraňovanie regulačných bariér. Energetická politika by mala byť nastavená tak, aby viedla k znižovaniu cien energií. Rovnako by sa malo zachovať právo každej členskej krajiny na výber vlastného energetického mixu, čo pre Slovensko znamená najmä vhodné podmienky na rozvoj jadrovej energetiky.

Ďalším cieľom by malo byť obmedzenie regulačných rámcov, ktoré zvýhodňujú určité zdroje energie a podpora zvyšovania energetickej efektívnosti.

Pre Slovensko ide o citlivú tému, keďže má vysoký podiel energeticky intenzívneho priemyslu. Jeho podiel na celkovej energetickej spotrebe je 40 percent, pričom priemer v EÚ je 25 percent. Okrem toho je vysoko závislé od externých dodávok energetických surovín, ako je plyn a ropa.

Z ďalších tém, ktoré budú na programe rokovaní aj počas druhého polroku 2016 je podpora investícií, ako aj politika súdržnosti. Začne sa diskusia o budúcej podobe politiky súdržnosti, čo môže mať vplyv na výšku alokácie zdrojov po roku 2020. Pre Slovensko ide o hlavný investičný nástroj v krajine, ktorý predstavuje viac ako 80 percent celkových verejných investícií.

Na slovenské predsedníctvo bude mať presah aj otázka jednotného trhu EÚ a jednotného digitálneho trhu. Predpokladá sa ukončenie rokovaní o obchodnej dohode s USA a prípadné parafovanie textu zmluvy. Rovnako sa v národných parlamentoch naštartuje prvá fáza ratifikačného procesu podobnej dohody s Kanadou.

Stále zastúpenie bude v najbližšom čase fungovať v dvoch režimoch, a to ako bežnej členskej krajiny a predsedníckej krajiny. V prvom prípade sa bude riadiť definovaným rámcom priorít členských štátov EÚ na päť rokov, tzv. Strategickou agendou únie prijatou v júni 2014.

Počas predsedníctva zase musí pristupovať k riešeniu európskych tém prioritne z pohľadu EÚ ako celku.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.