Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
26. januára 2016 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Vláda ČR zvýšila cieľ pre OZE do roku 2020

S navýšením počíta upravený Národný akčný plán ČR pre energiu z OZE. Doterajší cieľ pre rok 2020 bol na úrovni 13 % hrubej konečnej spotreby energie.

Materiál sa ale nepozdáva ekológom. Podľa Hnutia Dúha plán obsahuje pre rozvoj OZE len veľmi nízke ciele a nehovorí, ako sa dosiahnu.

Ministerstvo priemyslu a obchodu uviedlo, že sa aj naďalej počíta s prevádzkovou podporou malých vodných elektrární a výrobní tepla využívajúcich obnoviteľné zdroje. Umožní tiež zaviesť novú podporu pre teplo zo zdrojov s inštalovaným elektrickým výkonom do 500 kW, ktoré využívajú bioplyn vznikajúci napríklad z hnojív.

Materiál naopak rát so znížením plánovaného podielu energie z OZE v doprave. na konči dekády má činiť 10 %, čo znamená pokles o 0,8 %. Dôvodom sú podľa ministerstva legislatívne neistoty ohľadom daňového zvýhodnenia biopalív.

Podľa údajov Energetického regulačného úradu bola v roku 2014 v Česku hrubá spotreba elektriny, ktorá počíta aj s elektrinou spotrebovanou pri výrobe a so stratami v sústavách a prečerpávacích vodných elektrárňach, asi 70 terawatthodín. Podiel OZE bol vo výške 13,17 %.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.