Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
5. októbra 2010 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skTASR

Vláda ČR chce zaplatiť účet za solárnu energiu peniazmi z vyššej DPH

Nemenovaný člen komisie pre český denník Hospodářské noviny uviedol, že na rokovaní sa tri hodiny diskutovalo o viacerých možných východiskách zo zložitej situácie. Všetko smeruje k tomu, že napokon najschodnejšou cestou bude zvýšenie DPH na niektoré druhy tovarov.

Komisia sa ešte minulý týždeň prikláňala k vyššiemu zdaneniu iných druhov energie, najmä uhlia a plynu. Odborná verejnosť jej zámer zamietla a argumentovala, že taký postup by nič nevyriešil.

Premiér Petr Nečas minulý týždeň informoval, že vláda ČR uvažuje o zvýšení terajšej 10-% DPH na 17 %. Tento skok by sa mal uskutočniť do dvoch rokov.

Príjmy štátu z vyššej DPH by sa neskôr využili aj na financovanie dôchodkovej a zdravotnej reformy. Informátor HN z komisie uviedol, že teraz sa ale pozornosť sústreďuje na kompenzáciu výdavkov na elektrinu podnikom a domácnostiam. Podniky by podporil štát výraznejšie, domácnosti slabšie.

Podľa výpočtu Energetického regulačného úradu hrozí, že ak sa pre hroziace zdraženie elektrickej energie rýchlo nenájde schodné riešenie, od januára bude cena jej kilowatthodiny vyššia v porovnaní so súčasnosťou pre domácnosti asi o 13 % a pre podniky najmenej o 17 %.

Informoval o tom český denník Hospodářské noviny na internetovom servere iHNed.cz.

Copyright © TASR 2010

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.