Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
9. septembra 2014 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Virtuse Energy vstúpil na čínsky emisný trh

„Čo sa týka Číny, bavíme sa o mnohonásobne väčšom trhu, než je Európa,“ povedal ČTK Fousek. Čína v polovici roka 2013 spustila v 7 provinciách pilotný projekt búrz s emisnými povolenkami. „Je medzi nimi Peking, Šanghaj, najďalej z nich (v projekte) je práve Šen-čen,“ uviedol Fousek. Cieľom projektu má byť, pravdepodobne v roku 2016, vznik celonárodnej čínskej burzy s emisnými povolenkami. „Práve burza v Šen-čene má podľa informácií z kuloárov najväčšiu šancu sa ňou stať,“ dodal Fousek.

Okrem českej firmy sa stali prvými zahraničnými obchodníkmi na čínskom emisnom trhu napríklad ropní giganti BP a Shell alebo švédska energetická spoločnosť Vattenfall.

Čína patrí medzi najväčších svetových producentov skleníkových plynov. Podľa denníka E15 dal Peking najavo, že sa chystá do roku 2020 znížiť množstvo emisií oxidu uhličitého na jednotku HDP o 40 až 45 %. Čína sa pritom už skôr stavala k povolenkám skôr negatívne. Napríklad v roku 2012, keď ich EÚ zaviedla pre leteckú dopravu, sa čínske aerolínie nezapojili. Ázijská krajina ich vtedy označila za bariéru, ktorá poškodí cestujúcich aj celú leteckú prepravu.

Firma Virtuse Energy od apríla ponúka svoje služby aj na burze v Londýne, po spoločnosti ČEZ ako druhá česká firma. Vlani spoločnosť zobchodovala viac než 40 miliónov povoleniek. Od začiatku roka je podľa Fouska jej obrat asi 4,5 mld. českých korún, vlani za celý rok pritom predstavoval 2,26 mld. korún. Podľa webu firmy na začiatku septembra atakovali ceny povoleniek hodnotu 6,50 eur. Fousek v júni predpovedal, že ku konci roka by sa ich cena mohla priblížiť k 8 eurám.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.