Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
21. mája 2015 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Virtuse Energy: V roku 2030 by emisné povolenky mohli stáť 30 eur

Podľa Fouska by ceny povoleniek mali rásť už v tomto roku. A to predovšetkým na konci roka, keď by mohli atakovať 9 eur.

Systém obchodu s povolenkami zaviedla EÚ v roku 2005 na základe tzv. Kjótskeho protokolu s cieľom znižovať objem vypustených skleníkových plynov. Členské krajiny EÚ si vtedy rozdelili emisné kvóty na vypustenie uhlíkových emisií, po ktorých prekročení sa musia povolenky kupovať. Ekonomická kríza potom znížila priemyselnú výrobu a tým aj emisie, takže povoleniek bol na trhu nadbytok a ceny padali. Povolenky sa doteraz predávali najdrahšie za viac než 28 eur, najlacnejšie potom pod 3 eurá.

Práve nadbytok povoleniek a ich klesajúce ceny prinútili EÚ k rokovaniam o reforme celého trhu s nimi. Európski diplomati sa nakoniec pred pár týždňami zhodli na spustení reformy na začiatku roka 2019, keď sa má do rezervy previesť 900 miliónov povoleniek, ktoré EK začala vlani z trhu postupne sťahovať. Z rezervy majú byť povolenky uvoľňované iba v prípade zvýšeného dopytu.

„Teraz, čo sa členské štáty EÚ dohodli na termíne spustenia tzv. trhových stabilizačných rezerv, odhadujeme zvýšenie ceny zhruba o 15 % za rok, čím vzrastie v priebehu pár rokov veľký záujem o investície do čistých a menej znečisťujúcich technológií. Zároveň predpokladáme v roku 2020 rast ceny na 12 až 15 eur a v roku 2030 až na 30 eur,“ povedal dnes Fousek. Pripustil ale, že tak dlhý výhľad je čiastočne „veštením z krištáľovej gule“.

Predpokladaný rast cien povoleniek na trhu dnes na konferencii potvrdil aj riaditeľ odboru energetiky a ochrany klímy Ministerstva životného prostredia ČR Pavel Zámyslický. Uviedol, že na základe analýz, ktoré sú k dispozícii, by cena povoleniek mohla v hrubom odhade do roku 2020 vzrásť zhruba na 20 eur za tonu.

Drahšie povolenky zvyšujú cenu tzv. silovej elektriny, nízka cena znižuje motiváciu podnikov využívať šetrné technológie. Lacné povolenky sú tak výhodné pre uhoľné elektrárne, ktoré majú v porovnaní s čistými zdrojmi energie menej nákladnú prevádzku.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.