Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
13. apríla 2015 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Viceprezident IAEE: Náklady na Turecký prúd sú porovnateľné s nákladmi na Južný prúd

„Zatiaľ sme ešte neurobili všetky kalkulácie,“ povedal Kumbaroglu. „Predpokladám ale, že náklady na výstavbu Tureckého prúdu sú porovnateľné s nákladmi na projekt Južného prúdu,“ dodal. Náklady na výstavbu plynovodu Južný prúd, ktorý mal viesť ruský plyn popod Čierne more do Bulharska a ďalej do južnej a strednej Európy, sa odhadovali približne na 15,5 miliardy eur.

Veľvyslanec Ruskej federácie pri Európskej únii Vladimir Čižov na konferencii uviedol, že Rusko eviduje záujem o projekt Tureckého prúdu z viacerých strán, napríklad z Maďarska, Grécka, Macedónska aj Srbska. „Jednoznačne vidíme záujem o realizáciu projektu a o priamu účasť ich podnikov,“ povedal Čižov poukazujúc na spomínané štáty.

Ukončenie výstavby plynovodu Južný prúd oznámilo Rusko 1. decembra 2014. V rovnaký deň informovalo o zámere začať výstavbu alternatívneho projektu Turecký prúd, ktorý by ruský plyn prepravoval na turecko-grécku hranicu. Ako dôvod ukončenia projektu Južný prúd uviedla Moskva chýbajúcu podporu zo strany Európskej únie. V súvislosti s týmto krokom Gazprom neskôr oznámil, že odkúpil v projekte 20-% podiel talianskej spoločnosti Eni, ďalej 15-% podiel nemeckého Wintershallu a 15-% podiel francúzskej EDF.

Copyright © TASR 2015

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.