Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
vianočný stromček - ilustračný záber
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
vianočný stromček Foto: SITA/Peter Hudec
11. marca 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Vianočné stromčeky zohriali Varšavu

Vianočné stromčeky dodali Varšave teplo a elektrickú energiu. Obyvateľom poľského hlavného mesta stromčeky neposlúžili len k výzdobe bytov, ale po skončení sviatkov sa nimi aj zohriali.

V januári a vo februári varšavské komunálne služby v uliciach mesta pozbierali takmer 90.000 vianočných stromčekov. „Stromčeky vážili skoro 350 ton, to predčilo naše očakávania,“ povedal Lukasz Zimnoch, hovorca firmy Vattenfall, ktorej patrí elektrotepláreň (kogeneračná jednotka) vo varšavskej štvrti Žerań. V nej boli vianočné stromčeky spracované na biomasu, ktorá poslúžila ako palivo v kotloch.

Energetici spočítali, že 350 ton vianočných stromčekov zastúpi 210 ton uhlia. To podľa nich vystačí k celoročnému vykurovaniu stovky bytov o výmere 60 metrov štvorcových. Elektrická energia získaná spálením 350 ton vraj pokryje ročnú spotrebu 170 rodín. Vďaka páleniu vianočných stromčekov namiesto uhlia sa tiež dostalo do ovzdušia v poľskom hlavnom meste menej oxidu uhličitého (CO2), ktorý prispieva k otepľovaniu atmosféry Zeme.

Vianočné stromčeky vykurovali byty vo Varšave už po druhýkrát. V minulom roku sa ich počas tejto akcie podarilo nazbierať asi 23.000, teda asi štyrikrát menej.

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.