Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vianocne osvetlenie
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Vianočné osvetlenia. Foto: Flickr.com/ronnie44052 (Licencia Creative Commons)
16. decembra 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Vianočné osvetlenie: užitočné rady ku kúpe a inštalácii

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Všetky domácnosti, ktoré uvažujú o kúpe vianočného osvetlenia, príp. tie, ktoré si chcú vytvoriť vianočnú atmosféru a ušetriť pritom náklady za elektrickú energiu
Vstupná investícia V závislosti od modelu, svietivosti, veľkosti, resp. dĺžky
Na čo si dať pozor pri kúpe
 • vianočné osvetlenia kupujte od overených predajcov
 • interiérové osvetlenie používajte iba vnútri, nie je totiž prispôsobené poveternostných podmienkam
 • uprednostnite LED osvetlenie, je energeticky úspornejšie
 • ak sa vyskytnú poruchy vianočného osvetlenia, odpojte ho a vráťte predajcovi

Neoddeliteľnou súčasťou sviatočnej atmosféry sú svetelné dekorácie, ktoré každoročne žiaria v oknách, na fasádach domov a aj na stromčekoch. Na osvetlenie častí domu alebo záhrad sa najčastejšie využívajú svetelné reťaze a káble, siete a závesy, cencúle, alebo rôzne vianočné tvary. Najväčšiu spotrebu elektrickej energie majú svetelné káble a siete, ktoré majú klasické žiarovky.

Výber vianočného osvetlenia

1. Interiérové alebo exteriérové osvetlenie

V prvom rade sa rozhodnite, kam svoje dekoratívne osvetlenie umiestnite. Vonkajšie osvetlenie možno použiť i v interiéri, je však väčšinou o niečo drahšie. Osvetlenie pre exteriér má totiž iné vlastnosti, a preto musia spĺňať zvýšené nároky odolávajúce extrémnym podmienkam zimného počasia. Výrobky by boli v prvom rade mrazuvzdorné a aby do nich nemohla vniknúť voda. To sa však týka nielen samotných zdrojov ale aj kabeláže. Rozhodne preto v záhradách neumiestňujte reťaze a iné svietidlá určené pre interiér.

2. Žiarovka vs. LED

Ďalším krokom je výber svetelného zdroja. Svetelné dekorácie sa vyrábajú s dvoma typmi svetelných zdrojov: klasické mikrožiarovky a LED. Vianočné osvetlenie s klasickými žiarovkami spotrebuje až 8 x viac energie, než napríklad osvetlenie s LED diódami. Ak používate na ozdobu vianočného stromu klasickú svetelnú reťaz, môže sa stať, že každý rok budete nútený dokupovať náhradné žiarovky. V prípade LED žiaroviek tento problém riešiť nemusíte. Ich životnosť dosahuje až 100.000 hodín a ak by ste ich nechali nepretržite svietiť, vydržali by približne 11 rokov.

LED osvetlenie sa stáva vďaka úspore elektrickej energie čoraz obľúbenejšie. Klasická žiarovka spotrebuje až 75 W za hodinu, zatiaľ čo LED žiarovka iba necelých 9 W. Použitie LED žiaroviek pri každodennom svietení v priebehu celého adventu predstavuje významnú úsporu.

3. Farba a typ káblu

Na trhu sú dostupné rôzne farby svetelných zdrojov. Najčastejšie ide o

Studenú, resp. teplú bielu farbu (pri LED), biela (žiarovkové svetlo), červená, modrá, oranžová, zelená, multicolor.

Nosný kábel pre svetelné zdroje sa vyrába v štyroch variantoch: zelený, čierny, biely a priehľadný. Zelené káble sú vhodné predovšetkým pre inštalácie na vianočné stromčeky a stromové osvetlenie. Čierny kábel možno použiť napríklad pre budovu tmavej farby a biely, resp. číry kábel sa naopak hodí na svetlejšie podklady.

4. Výber vhodnej dĺžky osvetlenia na vianočný stromček

Svetelné dekorácie sa najčastejšie inštalujú na budovy a stromy, no nie vždy vieme odhadnúť vhodnú dĺžku:

Výška stromu Odporúčaná dĺžka svetelnej reťaze
1,5 m 10 – 20 m
2 m 20 – 25 m
2,5 m 25 – 30 m
3 m 30 – 35 m
3,5 m 35 – 40 m
4 m 40 – 45 m
4,5 m 45 – 50 m
5 – 8 m 60 – 130 m
8 – 10 m 110 – 180 m
10 – 12 m 180 – 250 m

Foto: Advent (Zdroj: Flickr.com/timp_w2s – Licencia Creative Commons)

Porovnanie: klasické a LED diódové osvetlenie

Tak ako všeobecné, aj dekoratívne osvetlenie sa uberá smerom LED technológie. Zákazník pri LED vianočnom osvetlení ocení predovšetkým jeho extrémne dlhú životnosť a hlavne energetickú nenáročnosť.

Ak porovnáme účet za svietenie klasickými žiarovkami a LED žiarovkami, je jasné, že rozdiely v spotrebe elektriny hrajú jasne v prospech LED vianočného osvetlenia. LEDky prinášajú úsporu energie, pretože pracujú s bezpečným veľmi nízkym napätím (3,2 V alebo 12 V).

Na trhu je dostupných niekoľko typov svetelných dekorácií, a to svetelný kábel, svetelná reťaz, svetelný cencúľ, svetelný záves, svetelná sieť, svetelný motív a svetelná dekorácia. Závisí už iba od vás, pre ktoré sa rozhodnete.

Klasické žiarovky – exteriérové osvetlenie

Svetelné cencúle Svetelný záves Svetelný kábel Svetelná girlanda
Dĺžka, resp. rozmery 4×1,5 m 2×3 m 45 m 20 m
Spotreba energie 130 W 365 W 742,5 W 81 W
Počet žiaroviek 304 912 1.620 190
Cena 67,50 EUR 156,07 EUR 159,75 EUR 41,66 EUR

LED osvetlenie – exteriérové

Svetelné cencúle Svetelný záves Svetelný kábel Svetelná girlanda
Dĺžka, resp. rozmery 4×1,5 m 2×3 m 45 m 24 m
Spotreba energie 36,8 W 60 W 94,95 W 28 W
Počet LED 304 600 1.350 360
Cena 113,30 EUR 233,90 EUR 360 EUR 55 EUR

Napríklad pri svetelnom kábli s klasickými žiarovkami je spotreba viac ako sedemnásobná v porovnaní s LED svetelnou reťazou. Obstarávacia cena LED svetelného kábla pritom nie je ani dvojnásobná.

Typ osvetlenia Klasické žiarovky – spotreba energie v EUR LED žiarovky – spotreba energie v EUR
Svetelné cencúle 3,46 EUR 0,98 EUR
Svetelný záves 9,71 EUR 1,60 EUR
Svetelný kábel 19,75 EUR 2,53 EUR
Svetelná girlanda 2,15 EUR 0,75 EUR

* Suma je vypočítaná pre každodenné 6 hodinové svietenie v priebehu mesiaca.

Foto: Vianočné osvetlenie (Zdroj: Flickr. com/Yeray Diaz – Licencia Creative Commons)

Kupujte u autorizovaných predajcov a v špecializovaných obchodoch

Nenechajte sa zbytočne zlákať výhodnými cenovými ponukami, medzi ktoré patrí v prvom rade nízka obstarávacia cena. Vždy sa uistite, odkiaľ výrobok pochádza a v ktorej časti svete ho vyrobili. Mnoho výrobkov totiž nespĺňa európske normy a štandardy.

Zaujímavosť

Podľa prieskumu uskutočneného Európskou komisiou pri jednom z troch testovaných vianočných osvetlení hrozí priame riziko požiaru alebo úrazu elektrickým prúdom.

Testy sa uskutočnili v Holandsku, Maďarsku, Nemecku, Slovinsku ale aj  na Slovensku.

Základnou vzorkou bolo takmer 200 vianočných svetiel všetkých cenových kategórií. Odborníci preverovali dodržiavanie noriem a požiadaviek, pričom veľký počet osvetlení neprešiel minimálne jedným testom.

Medzi nedostatky patrili príliš tenké vodiče pri svetelných reťaziach, slabé upevnenie kábla alebo nedostatočná izolácia. Viac ako 40% vzoriek pochádzalo priamo z Číny.

Základným odporúčaním EK v tomto prípade je zvýšená kontrola výrobcov, distribútorov, maloobchodných predajcov a dovozcov dodržiavania bezpečnostných noriem.

Môžete sa stretnúť napríklad s nedostatočnou izoláciou kábla, čo pri exteriérových osvetleniach môže spôsobiť ohrozenie zdravia. Prívodná šnúra môže byť kratšia, no najrizikovejšie býva chybne spracovaná vidlica, ktorá nie je chránená pri zasúvaní do zástrčky. Tieto nedostatky spôsobiť nebezpečné úrazy, ako je popálenie, rana elektrickým prúdom a vznieteniu stromu alebo iného ľahko horľavého zdroja, ktorý je v blízkosti osvetlenia. Pre bezpečné prežitie vianočných sviatkov radšej kupujte výrobky u autorizovaných predajcov a špecializovaných obchodoch.

Na čo si dať pozor pri kúpe

Pri kúpe vianočného osvetlenia sa riaďte nasledujúcimi zásadami:

 • vianočné osvetlenie nakupujte len u renomovaných predajcov. Vždy musí mať slovenský návod na inštaláciu.
 • každý výrobok musí mať slovenský návod na inštaláciu a používanie
 • presvedčte sa, že má výrobok certifikát alebo osvedčenie firmy, ktorá ho vyrobila
 • nenakupujte osvetlenie na ulici alebo tržnici
 • pri kúpe vonkajšieho osvetlenia sa pred nákupom uistite, že skutočne má dostatočnú izoláciu a zabezpečenie proti poveternostným podmienkam. Vonkajšie osvetlenie by malo mať bezpečnostné označenie IP. Pokiaľ ho nemá, patrí do interiéru.
 • pre zakúpením si nechajte svetlá predviesť
 • všímajte si spoj s kabelážou, zástrčku, typový štítok káblu. Podľa farby káblu môžete zistiť, kam možno osvetlenie umiestniť
 • štítok vianočného osvetlenia by mal poskytnúť všetky informácie o výrobku: napätie, príkon, odolnosť voči vode a prachu
 • v prípade akýchkoľvek problémov alebo pochybností o kvalite osvetlenia ho radšej nepoužívajte a skúste ho vrátiť v obchode, kde ste ho zakúpili

„Dôležitým faktorom pri kúpe dekoratívneho vianočného osvetlenia je vybrať si vhodné osvetlenie podľa spôsobu použitia“, radí aplikačný technik spoločnosti OSRAM a.s. Tomáš Balko. Svetelné reťaze sú vhodné nielen do vnútorných ale aj do vonkajších priestorov. Vďaka minimálnemu zahrievaniu sú vhodné na ozdobenie živých stromov a kríkov. Pre správne dokreslenie nálady sú v ponuke reťaze s teplou a studenou bielou farbou či jednofarebné reťaze alebo reťaze s meniacimi sa farbami. „Pri svetelných reťaziach je dôležitá ich dĺžka, ktorá priamo súvisí s počtom jednotlivých LED zdrojov. Zákazník by nemal zabudnúť pri výbere na dostatočne dlhý napájací kábel“, odporúča.

Zopár rád na záver

 • vždy používajte osvetlenie iba na príslušné a vopred určené miesta
 • osvetlenie, ktoré patrí do vnútorných častí domu, nikdy neinštalujte v exteriéri. Nie je totiž dostatočne prispôsobené vonkajším podmienkam, musí odolávať rozdielom teplôt a nadmernej vlhkosti.
 • nikdy nenechávajte osvetlenie svietiť bez dozoru. Keď odchádzate z domu alebo spíte, radšej ho vypínajte.
 • záruka platí len na osvetlenie zakúpené v kamennom obchode, kde ho môžete v najnutnejšom prípade aj reklamovať.

Ako postupovať pri inštalácii vianočného osvetlenia?

Odpovedá Tomáš Balko, aplikačný technik spoločnosti OSRAM a.s.

Pri inštalácii vianočného osvetlenia je dôležité použiť správny typ osvetlenia hlavne pre použitie v exteriéri. Nie každé je totiž vhodné na osvetlenie stromov či častí domov. Takéto osvetlenie by malo mať postačujúce krytie na ochranu pred vniknutím vody (ideálne IP x4 a vyššie). Zákazník by sa určite nemal orientovať podľa ceny, ale voliť si radšej kvalitné osvetlenie. Nekvalitné osvetlenie môže nepríjemne prekvapiť a ovplyvniť vianočné sviatky prípadne poškodiť majetok. Kvalitné a najmä bezpečné LED osvetlenie dokáže vyčarovať tú správnu sviatočnú atmosféru.

Najvhodnejšou pre účely vianočného osvetlenia je jednoznačne LED technológia, ktorá šetrí elektrickú energiu a vďaka drobným diódam skutočne dýcha vianočná atmosféra ovzduším. Aj keď osvetlenie s LED svetelnými zdrojmi býva drahšie, výhodou je nízka spotreba elektrickej energie a dlhá životnosť.

Či sa už rozhodnete pre klasiku alebo modernú LED technológiu, jednoznačne vždy dbajte na zásady bezpečnosti.

(c) energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.