Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Izolant - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná snímka: Izolant elektrického vedenia. Foto: SITA/Igor Svítok.
24. mája 2011 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Viac ako Fukušima dvíha ceny elektriny čínske uhlie

„Slovenské elektrárne, ako každý výrobca, môžu byť len rady, že sa ceny dostali na rozumnú úroveň,“ vyhlásil na Jarnej konferencii SPX Róbert Zelenay zo spoločnosti Slovenské elektrárne – Enel. V období krízy nastal cenový pokles z takmer 90 eur/MWh na 45 eur/MWh. Malí výrobcovia elektrickej energie tento cenový prepad neprežili. Následne prišlo čiastočné zotavenie hospodárstva, i keď ceny nedosahujú ani zďaleka predkrízovú úroveň. Súčasná úroveň, ktorá je i dôsledkom nehody elektrárne vo Fukušime, je už ale viac-menej reálna. Jej výška by mohla v blízkom období ešte narásť, zhodnotil.

Zuba: Cenu elektriny držia ceny uhlia a plynu

„Fukušima bola jednorazová udalosť, ktorá spustila hystériu politikov, ktorí začali napádať jadrovú energiu a podporovať OZE,“ myslí si Jozef Zuba zo spoločnosti Repower SR. Hlavný stimul pre nárast ceny vidí vo vývoji na svetových trhoch: Cenu ťahajú hore najmä obchodníci z Číny, ktorí vymieňajú doláre za uhlie, ktoré budú v budúcnosti potrebovať. V súčasnosti je cena daná vysokou cenou uhlia a zemného plynu.

Pokiaľ sa súčasné ceny na spotových trhoch s elektrickou energiou neudržia, i cena vo forwardových obchodoch pôjde dolu, dopĺňa Zuba.

Pišta: Lepšie je nákup elektriny rozkladať

Mnohí odberatelia prichádzajú na to, že sa nedá špekulovať a čakať v obchodoch na konkrétny historicky odpozorovaný moment. Pre obchodníkov je najlepšie nákupy rozkladať a vyhnúť sa masívnemu nákupu, ktorý by sa mohol uskutočniť v nesprávnom momente, vyhlásil Ján Pišta zo spoločnosti Stredoslovenská energetika (SSE).

Košecký: Pred drahšou elektrinou „zachráni“ len kríza

„Náš potešilo, že cena sa dostala do normálnych hladín,“ vyhlásil Dušan Košecký zo ZSE Energia. „Zákazníci majú krásnu vlastnosť: keď cena klesá, čakajú, pokiaľ klesne ešte viac, ak stúpa, sú nepokojní.“ V posledných dvoch mesiacoch už neplatí, že spot je lacnejší ako forward. Preto i zákazníci by mali začať viac nakupovať elektrickú energiu priebežne. Neistota z Fukušimy a následne odstavených jadrových blokov v Nemecku je na mieste, pred drahšou elektrinou by mohla zasiahnuť spotrebiteľov len ďalšia kríza, napríklad bankrot Grécka, doplnil.

Kubinec: Nemecku hrozí nedostatok regulačnej elektriny

„Nemecký občan má myslenie inde, než máme my, a je ochotný platiť za elektrinu viac,“ pripomenul Jaroslav Kubinec zo spoločnosti SEPS. Pokiaľ ide o nemecké prenosové sústavy, s rozvojom OZE a odklonom od energie z jadra môže nastať nedostatok regulačnej energie. V tejto súvislosti Kubinec dodal, že slovenská verejnosť našťastie nemá voči energii z jadra negatívne postoje.

Spojitosť cien elektriny s cenami zemného plynu?

Krátko po Fukušime narástla cena elektrickej energie i plynu. Zatiaľ však čo elektrina zdražela skokovo, cena zemného plynu narástla len mierne. „Trh s plynom je mladší, zákazníci stále robia rozdiel medzi nákupom elektriny a plynu. Ich pohľad na komodity nie je jednotný. Z histórie sú zvyknutí na nákup plynu za vzorcové ceny. Dve komodity sa začínajú zbližovať, ale zákazníci stále váhajú – plyn sa boja nakúpiť dostatočne dopredu,“ zhodnotil Stanislav Kundrát zo spoločnosti Východoslovenská energetika.

„Slovenský plynárenský priemysel SPP, ktorý bol do nedávnej doby monopolným dodávateľom plynu, má cenu postavenú vo vzorci, podľa ktorého vychádza okolo 35 eur. Na spote sa ceny pohybujú okolo 27 eur. Nejaký priestor tam preto je,“ zhodnotil Ján Pišta zo spoločnosti Stredoslovenská energetika a doplnil, že takýto priestor znamená možnosť uvažovania veľkoodberateľov nad nákupom zemného plynu i za ceny, ktoré nie sú určené vzorcami.

„Cena elektriny sa vyvíja svojím vlastným životom“, spätosť medzi plynom a elektrinou je možno len polovičná, doplnil Košecký zo spoločnosti ZSE Energia. Trh s plynom je zaujímavý, bude sa erodovať a bude nasledovať niečo podobné, ako sa udialo na trhu s elektrickou energiou pred 3 rokmi s masívnym nástupom alternatívnych dodávateľov, uzavrel.

Názory odzneli na Jarnej konferencii SPX, ktorá sa konala 19. – 20. mája 2011 v Starom Smokovci. Portál energia.sk bol tradične mediálnym partnerom.

Text: energia

Ilustračná foto: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.