Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
veterny park 2
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ DeaPeaJay (licencia Creative Commons)
20. júla 2012 Obnoviteľné zdroje OZE od Energia.skSITA

Veterným elektrárňam na Slovensku svitla nádej

Na Slovensku sa možno znova budú stavať veterné elektrárne. Pripustil to minister hospodárstva Tomáš Malatinský, podľa ktorého by sa aj vďaka veterným elektrárňam mohol zvýšiť podiel obnoviteľných zdrojov energií na Slovensku. Jeho hovorca Stanislav Jurikovič však upozornil, že budúcnosť veternej energie na Slovensku bude záležať aj od štúdie, na ktorej v súčasnosti pracuje Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS). „Ak výsledkom tejto štúdie bude, že je možné postaviť určitý výkon vo veterných elektrárňach, tak ministerstvo hospodárstva v spolupráci so SEPS prostredníctvom aukcie ponúkne investorom výstavbu veterných elektrární,“ povedal Jurikovič.

Ministerstvo hospodárstva zatiaľ nemá predstavu, koľko veterných elektrární by sa mohlo na Slovensku postaviť. „Nemáme k dispozícii štúdiu, ktorá by sa týkala možnej výstavby veterných elektrární. Budeme rešpektovať závery štúdie prevádzkovateľa prenosovej sústavy,“ dodal Jurikovič. Aj rezort hospodárstva upozorňuje, že pri schvaľovaní výstavby veterných elektrární na Slovensku treba brať ohľad na fakt, že tieto zdroje sa vyznačujú fluktuáciou výroby, ktorá negatívne ovplyvňuje bezpečnosť a spoľahlivosť prevádzkovania elektrizačnej sústavy.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava zatiaľ štúdiu o budúcnosti veterných a slnečných elektrární na Slovensku nezverejnila. Prevádzkovateľ prenosovej sústavy sa v apríli tohto roku nechal počuť, že už vypracoval analýzu, ktorá posudzuje vplyv obnoviteľných zdrojov elektriny na elektrizačnú sústavu. Výsledok však nechcel konkretizovať, nakoľko chcel o tejto problematike rokovať ešte s ďalšími kompetentnými orgánmi.

Výstavba veterných elektrární na Slovensku je pozastavená od konca roku 2009. Slovenská elektrizačná prenosová sústava odvtedy nevydáva kladné stanoviská pre účely získania osvedčenia na výstavbu veterného zdroja elektriny od Ministerstva hospodárstva SR. Neskôr sa k veterným elektrárňam pridali aj slnečné elektrárne. Investori, ktorí sú členmi Združenia pre veternú energiu Slovenska, plánovali na Slovensku postaviť približne 290 veterných elektrární. Celkový inštalovaný výkon týchto veterných elektrární mal byť na úrovni 670 megawattov. Nie všetky spoločnosti, ktoré chceli postaviť veterné turbíny na Slovensku, však boli aj členmi združenia, takže v konečnom dôsledku bol záujem o výstavbu veterných parkov ešte väčší.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava považuje slnečné aj veterné elektrárne za nestabilné zdroje s veľkou fluktuáciou výroby. Preto ich už dávnejšie zaradila medzi tzv. nepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny (NOZE). Podľa prenosovej sústavy nekontrolovateľná výstavba veterných či slnečných elektrární na Slovensku môže ohroziť prevádzkovú bezpečnosť a spoľahlivosť prenosovej elektrizačnej prenosovej sústavy a môže „naštartovať neudržateľný, vopred neodhadnuteľný tlak na nárast koncových cien elektriny pre koncových spotrebiteľov na území SR, prípadne neriešiteľný tlak na štátny rozpočet“.

Zdroj: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.