Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
15. januára 2018 Ostatné od Energia.skTASR

Veterné parky v Severnom mori vlani vyprodukovali 16 TWh energie

Na konci júna 2017 bolo k sieti pripojených 1055 veterných turbín, údaje z 31. decembra nemá spoločnosť Tennet k dispozícii. Na celkovej produkcii energie z vetra mali morské parky podiel 17,3 %, z čoho 15,9 % tvorilo Severné more. Tennet zodpovedá za dopravu elektrickej energie zo Severného mora do rozvodných sietí vysokého napätia.

„Výrazný rast výroby energie v Severnom mori ukazuje, že morská veterná energia je dôležitým zdrojom a zároveň aj mimoriadne spoľahlivá,“ povedal člen predstavenstva Tennetu Lex Hartman. Najviac energie – až 4350 megawattov (MW) sa v Severnom mori vyrobilo 22. októbra. To zodpovedá kapacite štyroch až piatich veľkých uhoľných alebo atómových elektrární na pevnine.

Maximálna kapacita veterných parkov v Severnom mori dosahovala na konci roka 4687 MW, pričom Tennet cez 10 uzlov dokáže do siete vložiť až 5332 MW. „Tennet tak už dnes spĺňa 82 % cieľovej hodnoty spolkovej vlády, ktorá chce do roka 2020 dosiahnuť kapacitu morských veterných parkov 6500 MW,“ dodáva Hartman. Dva ďalšie pripájacie uzly chce firma dokončiť do roka 2019, takže k dispozícii bude transportná kapacita 7132 MW. Do roka 2025 sa má kapacita s pomocou štyroch ďalších uzlov zvýšiť na viac než 10.000 MW.

Copyright © TASR 2018

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.