Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrobus v Košiciach - TASR
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: TASR/František Iván
16. októbra 2017 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Verejnú dopravu posilnia elektrobusy. Vďaka eurofondom

Bratislava testovala elektrobus napríklad aj vlani v novembri. Foto: TASR/Pavol Zachar

V mestskej doprave troch krajských miest pribudnú nové elektrické autobusy a nízkoemisné vozidlá. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka dnes oznámilo výsledky eurofondovej výzvy na modernizáciu vozového parku, ktorá bola vyhlásená v júni 2017. Balík v hodnote približne 21 miliónov eur je vyčlenený pre Bratislavu, Žilinu a Košice. „Financie sú určené na nákup autobusov mestskej hromadnej dopravy vysokoenvironmentálnymi nízkopodlažnými autobusmi spolu s budovaním zodpovedajúcej zásobovacej infraštruktúry, vrátane elektrobusov a súvisiacich nabíjacích staníc,“ uviedol Marek Mitošinka, šéf sekcie programov regionálneho rozvoja.

Na čo sa využijú prostriedky?

Bratislava plánuje kúpiť 18 autobusov na elektropohon v hodnote 10 miliónov eur. Dva z nich budú menšie s dĺžkou 9 metrov a  kapacitou do 40 cestujúcich. Dĺžka zvyšných 16 kusov nesmie prekročiť 12,2 metrov, pričom sa počíta s kapacitou minimálne 80 ľudí. Spoluúčasť EÚ na financovaní projektu bude 5 miliónov eur. Dopravný podnik Bratislava už vyhlásil aj verejné obstarávanie.

Verejná doprava v Žiline sa rozšíri o 22 nízkoemisných vozidiel. Len v dvoch prípadoch pôjde o elektrobusy. Pribudnúť má tiež 16 kusov autobusov, ktoré sú vybavené hybridným pohonom a ďalších 14 jazdiacich na naftu. Spoluúčasť EÚ bude tvoriť 10,14 milióna eur z celkových nákladov takmer 12 miliónov.

V Košiciach sa financie z eurofondov využijú na nákup 9 kusov elektrobusov. Tamojší dopravný podnik chce takisto obstarať aj 9 dieselových autobusov, ktoré majú spĺňať najprísnejšie emisné normy. Celková suma predstavuje 6,8 milióna eur, z toho 5,8 milióna eur sa pokryje zo zdrojov EÚ. 

Agrorezort podľa tvrdenia Mitošinku očakáva, že na budúci rok by sa výzva s podobným zameraním mohla vyhlásiť aj pre ostatné mestá na Slovensku. „Investičnou prioritou je vývoj a zlepšovanie ekologicky priaznivých dopravných systémov, vrátane nízkohlukových a nízkouhlíkových. To všetko v záujme podpory udržateľnej regionálnej a miestnej mobility.“ 

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.