Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
hugo chavez
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Flickr.com/ openDemocracy (licencia Creative Commons)
26. apríla 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Venezuela zvýšila daň z vysokých cien ropy

Venezuelský prezident Hugo Chávez opäť zvýšil daň v ropnom sektore. Podľa nového nariadenia budú ropné spoločnosti vyplácať štátu takmer celý zisk z predaja ropy drahšej než 100 dolárov za barel. Zvýšená daň ovplyvní najvýraznejšie už aj tak oslabenú štátnu ropnú spoločnosť PDVSA.

Chávez chce pred prezidentskými voľbami, ktoré sú naplánované na budúci rok, vyššími daňami v ropnom sektore zvýšiť rozpočtové príjmy a použiť ich na sociálne výdavky. Predpokladom je, že ceny ropy ostanú vysoko nad 100 dolárov za barel a budú aj naďalej rásť.

Chávez po prvý krát zaviedol daň z vysokých cien ropy v roku 2008, kedy sa ropa dostala vysoko nad 100 dolárov za barel. Podľa agentúry Reuters si v tom Chávez nechal poradiť proti-trhovo orientovaným americkým ekonómom Josephom Stigliztom. Po prepade cien počas finančnej krízy sa daň neplatila a do platnosti opäť vstúpila minulý rok v novembri keď cena prekročila hranicu 70 dolárov za barel.

Zatiaľ čo v minulom roku vyberala Venezuela 60 % z príjmov získaných nad cenou 100 dolárov za barel, teraz to bude už 95 %. Príjmy z ceny nad 70 dolárov budú zdanené 80 % a nad 90 dolárov to bude 90 percent.

Venezuela v minulom roku v priemere vyťažila okolo 2,8 miliónov barelov ropy, čo je najmenej od roku 2002 kedy ťažobný priemysel postihla vlna protestov. Prepad ťažby je najmä dôsledok nízkych investícií štátneho koncernu PDVSA. Po zavedení zvýšenej dane bude mať PDVSA ešte väčší problém investovať do ťažby a modernizácie. 

ČTK, energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.