Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
17. marca 2016 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Venezuela predĺžila veľkonočné voľno, aby ušetrila energie

Nádrž Simóna Bolívara, nesúcej meno juhoamerického hrdinu boja za nezávislosť, a dve ďalšie hydroelektrické zariadenia na dolnejšom toku rieky obstarávajú takmer 70 % elektriny v krajine.

Madurova socialistická vláda zvaľuje vinu za kritickú situáciu na sucho spôsobené fenoménom El Niňo a na údajné sabotáže rozvodnej siete, z ktorých viní opozíciu. Kabinet už niekoľko mesiacov žiada domácnosti, aby šetrili prúdom a dokonca obmedzil pracovnú dobu štátnych zamestnancov.

Podľa expertov sa dalo kríze zabrániť, keby vláda investovala do údržby nádrže Simóna Bolívara, predtým známej ako Guri a dotiahla do konca plánovanú expanziu termoelektrických elektrární. Experti taktiež varujú, že vláda bude musieť zaviesť elektrinu na prídel, pretože teploty sa zvyšujú a do obdobia dažďov zostáva ešte veľa týždňov.

Venezuela je v posledných rokoch v hlbokej ekonomickej kríze, ktorú umocnil výrazný prepad cien ropy – hlavný vývozný artikel Venezuely. V krajine s najväčšími dokázanými zásobami ropy na svete je nedostatok mnohých zdrojov, vrátane základných potravín. Vlani klesla ekonomika Venezuely o 5,7 %, zatiaľ čo miera inflácie dosiahla 180,9 %.

Madurova vláda vyhlásila v polovici janauára na 60 dní stav hospodárskej núdze.

ČTK, energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.