Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Štefan Koman - energia.sk
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Štefan Koman (Vemex Energo) Foto: energia.sk/Michal Jesenič
13. apríla 2016 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Vemex hospodáril so ziskom

Vemex Energo sa zaoberá dodávkou plynu pre veľkoobchod i koncových zákazníkov. Komoditu nakupuje primárne od materskej firmy so sídlom v Česku, ktorá má uzavretý dlhodobý kontrakt s ruským Gazprom Exportom. Prípadné výkyvy vykrýva spoločnosť na spotových trhoch. Hoci vlani tomu tak nebolo, v minulosti Vemex vykupoval celú produkciu plynu, ktorá sa vyťažila na Slovensku.

Stabilizované čísla predaja

Podľa generálneho riaditeľa Štefana Komana sa firme podarilo udržať až 80 %  zákazníkov. Objem predaného plynu sa stabilizoval na úrovni z roku 2014, kedy sa priblížil k 275 miliónom metrov kubických (m3). „Pozitívom bolo tiež zvýšenie objemu predaja plynu koncovým zákazníkom. Predaj plynu obchodníkom zostal prakticky na rovnakej úrovni,“ zhodnotil pre náš portál. 

Trh s plynom ovplyvnil výrazný pokles cien ropy na spotoch. „Tento pokles cien mal okrem iného za následok, že výberové konania na dodávku plynu sa vo výraznej miere sa začali už v januári, pričom klienti mali záujem nielen o dodávky na rok 2016, ale vo výraznej miere na rok 2017 a 2018,“ vysvetlil s tým, že tak intenzívny záujem o viacročné kontrakty dosiaľ nezaznamenali. 

V dodávke koncovým zákazníkom si Vemex udržal pozíciu v prvej päťke najväčších dodávateľov na Slovensku. V minulom roku mala firma podiel na trhu 3 %.

Hlavným cieľom pre rok 2016 zostáva kladný hospodársky výsledok. „Tiež veríme, že v tomto roku sa nám konečne podarí vstúpiť s pokusnou dodávkou aj na trh s elektrickou energiou. Rovnako v spolupráci s našim akcionárom Gazprom Germania pripravujeme projekt výstavby prvej plniacej stanice na stlačený zemný plyn CNG,“ avizuje šéf firmy.

Za českým trhom zaostávame

Štefan Koman sa od marca stal konateľom českého Vemexu. Na hlbšie porovnávanie je podľa jeho slov priskoro, všeobecne ale považuje český trh za vyspelejší. Kým v Česku dnes efektívne pôsobí Operátor trhu (OTE), podobnú inštitúciu u nás nemáme resp. jej funkciu momentálne zo zákona plní SPP-distribúcia. Naproti tomu v Česku poskytuje distribučné služby 5 krajských spoločností.

Český plynárenský trh sa takisto vyznačuje vyššou likviditou. Okrem toho, dodávka pre domácnosti a malé podniky nepodlieha regulácii. „Naopak na Slovensku je menej prísna legislatíva ohľadom Štandardu bezpečnosti dodávky. V zásade je možné čerpať pozitívne skúsenosti na obidvoch trhoch a hľadať čo najoptimálnejšie riešenie, ako tento biznis zjednodušiť a zlepšiť,“ uzavrel.

© energia.sk

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.