Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Šarišský hrad - SITA
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračná foto: Šarišský hrad nad mestom Veľký Šariš. Foto: (c) SITA / Kvetoslava Mudríková
18. marca 2011 Plyn a ropa od Energia.skTASR

Veľký Šariš chce od jesene kúriť i drevnou štiepkou

Veľký Šariš chce v nasledujúcej vykurovacej sezóne získavať teplo i spaľovaním drevnej štiepky. Novú technológiu preto inštalujú v kotolni pri železničnej stanici, kde sa nachádzajú kotle na spaľovanie plynu. Primátor mesta Mikuláš Drab oznámil, že dodávateľa technológie a stavebných prác mesto vybralo na jeseň minulého roku. V súčasnosti je projekt vo fáze vybavovania stavebného povolenia, s prácami by sa malo začať v apríli.

Na financovanie projektu si mesto vezme bankový úver: „Oslovil som tri banky, aby nám predložili ponuky, za akých podmienok by nám ten úver poskytli. Je to úver v hodnote 350.000 eur, so splatnosťou na 10 rokov,“ vysvetlil primátor.

Verí, že harmonogram sa podarí dodržať a v budúcej zimnej sezóne bude mať takmer 200 domácností a 100 ďalších odberateľov možnosť odoberať aj teplo vyrobené spaľovaním drevoštiepky. Ďalej uviedol, že v čase najväčších mrazov by nová technológia mohla pokryť asi 40 % z celkového potrebného množstva tepla a zvyšok vyrobia spaľovaním plynu. V letných mesiacoch sa bude voda ohrievať len spaľovaním štiepky.

Návratnosť investície bude síce trvať niekoľko rokov, podľa Draba by to malo zatiaľ stačiť na to, aby sa nemuseli dvíhať ceny za teplo: „Skôr očakávam, že mierne klesnú. Ostatné ukáže až čas, treba počkať jeden až dva roky, aké úspory to prinesie, a potom sa rozhodneme, či pridáme aj ďalší kotol na drevoštiepku.“

Drevnú štiepku na spaľovanie bude mesto zatiaľ nakupovať od dodávateľov v okolí. Primátor nevylúčil, že ak sa preukáže výhodnosť tejto technológie, zvážia i nákup štiepkovača. Drevnú štiepku si v takom prípade mesto chce vyrábať samo, z drevnej hmoty z mestských lesov.

Text: TASR, energia

Ilustračné foto: SITA

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.