Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
19. septembra 2011 Plyn a ropa od Energia.skSITA

Veľkoodberatelia zemného plynu, čo mať na pamäti?

Rýchly prehľad

Cieľová skupina Veľkoodberatelia zemného plynu
Základné špecifiká
 • cena: individuálna, vzorcová alebo fixná
 • zodpovednosť za odchýlku: preberá ju spravidla odberateľ
 • zmluva: spravidla doba určitá
 • veľkoodberateľ môže mať povinnosť hlásiť nominácie vopred, závisí to však od podmienok dojednaných s konkrétnym dodávateľom

Firemní zákazníci s priebežným meraním a s ročnou spotrebou plynu viac ako 633 MWh (cca 60 tis. m3) sa radia do regulačnej kategórie „veľkoodber“. Niektorí dodávatelia na svojich webových stránkach rozdeľujú túto kategóriu na dve podkategórie: stredný a veľký odber, pričom deliacou kategóriou je ročný odobratý objem 4.220 MWh (cca 400 tis. m3).

Cena zemného plynu

Cena plynu sa pre veľkoodberateľov udáva v závislosti od vývoja na trhu. Cenotvorba je úplne deregulovaná. V rámci výkyvov na trhu a následného kolísania trhových cien existujú riziká, ktoré sa premietajú do podmienok kontraktu. V závislosti od toho, do akej miery chce odberateľ využívať výhody (a súčasne znášať riziká) dynamiky trhu a do akej miery chce mať náklady na daný rok pod kontrolou, môže sa rozhodnúť pre niekoľko možností:

 • kontrakt, v ktorom je cena dodávky zemného plynu určená fixne, pričom do výšky fixnej ceny dodávateľ premieta i cenové riziká, ktoré vyplývajú z povahy trhu,
 • kontrakt, v ktorom je cena dodávky zemného plynu určená vzorcom a do vzorca vstupujú v priebehu času premenlivé parametre s hodnotami, ktoré vyplývajú zo situácie na trhu,
 • kontrakt, v ktorom je minimálny objem zemného plynu odobratý za fixnú cenu a zvyšok za vzorcovú cenu.

Parametrami, ktoré spravidla vstupujú do určovania ceny podľa vzorca sú: cenový vývoj ropy, ropných produktov (ťažký a ľahký vykurovací olej) a plynárenských indexov, ale napríklad i vývoj výmenného kurzu eura voči doláru. Vzhľadom na to, že cena za veľkoodber plynu nie je pevne daná, v pravidelných mesačných intervaloch sa aktualizuje.

Cena za dodávku zemného plynu sa delí na dve zložky: variabilnú a fixnú.

Variabilná zložka Sadzba za odobratý plyn sa aktualizuje a vyúčtováva v zmluvne dohodnutých časových intervaloch:

 • v nadväznosti na vývoj cien ľahkého a ťažkého vykurovacieho oleja,
 • v závislosti od vývoja kurzu EUR voči USD,
 • podľa objemového spaľovacieho tepla.

Variabilná zložka je cenou za skutočne odobratý objem komodity.

Fixná zložka Stanovená v pevnej výške na celé zmluvné obdobie. Ide o fixnú mesačnú sadzbu za každé odberné miesto v eurách, pričom výška sa stanovuje na základe viacerých parametrov, ktoré charakterizujú predpokladané objemové odbery zemného plynu a ďalšie špecifiká odberateľa.

K cene za dodávku zemného plynu sa pripočítava cena za distribúciu a cena za prepravu zemného plynu. Cena distribúcie je 3-zložková (mesačný fix, výkon distribúcie a sadzba za distribuovaný objem), cena prepravy 2-zložková (výkon prepravy a sadzba za prepravený objem). Maximálne ceny za distribúciu a prepravu zemného plynu sú regulované regulačným úradom ÚRSO. Dodávateľ zemného plynu sa však môže s príslušnou distribučnou a prepravnou sieťou dohodnúť na množstevnej zľave v závislosti od veľkosti svojej bilančnej skupiny odberateľov, pričom časť cenovej výhody môže s cieľom zvýšiť svoju konkurencieschopnosť preniesť aj do ceny pre odberateľa.

Minimálny odobratý objem – klauzula „take or pay“

V prípade veľkoodberateľov sa v zmluvách definujú i doložky „take-or-pay“. Klauzula, ktorá v preklade znamená „odober alebo zaplať“, ukladá odberateľovi povinnosť odobrať plyn v stanovenom minimálnom objeme. Ak ho z akýchkoľvek dôvodov reálne neodoberie, musí cenu zaň zaplatiť podľa v štandardnej výške podľa kontraktu tak, ako keby ho odobral.

Zodpovednosť za odchýlku

Ďalším špecifikom zmluvy o veľkoodbere zemného plynu je zodpovednosť za odchýlku. Spravidla ju na seba preberá odberateľ, ale ak sa odberateľ a dodávateľ dohodnú v zmluve inak, môže ju prevziať i dodávateľ s tým, že riziko si vo väčšej alebo v menšej miere premietne do ceny.

Denné nominácie

Veľkoodberatelia, ktorí sa zaraďujú k najväčším, môžu mať spravidla v zmluve ukotvenú povinnosť hlásiť svoju dodávateľovi nominácie na určené časové obdobie vopred, v prípade špecifických odberateľov môže ísť i o riadenie sa odberovým diagramom. Tieto povinnosti sa však týkajú skôr iba niekoľkých odberateľov. Navyše závisí i na voľbe dodávateľa – nie každý hlásenie nominácii vyžaduje. Na druhej strane však každý odberateľ musí hlásiť plánované a očakávané významné zmeny v odbere.

Nomináciou sa rozumie predchádzajúce hlásenie o množstve plynu, ktorý chce zákazník odobrať v určenom časovom období. Vzťahuje sa na plynárenský deň v danom mesiaci. Existujú nasledujúce typy nominácií:

 • predbežná mesačná nominácia,
 • predbežná týždenná nominácia,
 • denná nominácia.

Ďalšie špecifiká

Jednotliví dodávatelia zemného plynu sa svojimi ponukami navzájom výrazne odlišujú a prakticky neexistuje jedna jediná univerzálna ponuka. Okrem vyššie spomenutých špecifík si odberateľ a dodávateľ dohadujú aj spôsob a interval fakturácie, lehotu splatnosti, spôsob platby, frekvenciu odpočtov množstva odobratého zemného plynu a pod. V neposlednom rade by veľkoodberateľ plynu nemal brať na ľahkú váhu meno, značku, skúsenosti a referencie toho – ktorého dodávateľa.

© energia

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.