Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrina ceny dane odvod nadmerné príjmy
Foto: ilustračné, GettyImages
11. decembra 2023 Elektrina a elektrická energia od Energia.skSITA

Veľké podniky by už nemali počítať s podporou pri cenách elektriny, vláda s ňou nepočíta

Vládna koalícia už neplánuje podporovať zníženie koncovej ceny elektriny pre veľké podniky. Štát od roku 2019 každoročne kompenzuje podnikom tarifu za prevádzkovanie systému (TPS), ktorá vstupuje do koncovej ceny elektriny.

Celkovo ide ročne o sumu 40 mil. eur. V návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2024 až 2026, ktorý by mala v najbližších dňoch schváliť vláda a parlament, však s týmto príspevkom už vládny kabinet nepočíta.

Doterajšia kompenzácia reagovala na vysoké ceny TPS pred rokom 2021. Úrovne TPS pre firmy odvtedy významne klesli pre zavedenie multipásmovej tarify, ďalšie kompenzovanie vo forme poskytovania dotácií tak nie je potrebné,“ uvádza sa v návrhu rozpočtu. V roku 2023 sa vyčerpá odhadom iba 5 mil. eur z rozpočtovanej sumy 40 mil. eur. Dôvodom sú nové podmienky výzvy, kompenzácia bude vyplatená za TPS vyplývajúcu z podpory obnoviteľných zdrojov energií.

V rámci oblasti ekonomiky sú aj v budúcom roku zabezpečené výdavky určené na kompenzačné opatrenia spojené s nárastom cien energií v celkovej sume 1,25 mld. eur. Z toho výdavky zo zdrojov štátneho rozpočtu v sume 800 mil. eur a prostriedky EÚ z refundácie programu SAFE v sume 449 mil. eur.

K téme

Bezplatné novinky z Energia.sk raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.